Reklama
FOTO - Pixabay

Duel USA a Číny vstupuje do druhé fáze

Podpis první fáze obchodní dohody americkým prezidentem Donaldem Trumpem a čínským vicepremiérem Liou Che, k němuž došlo ve středu, je zřejmě zatím největším krokem k řešení 18 měsíců trvající obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Trump na podpis 86stránkového dokumentu pozval přes 200 hostů z podnikatelských, vládních a diplomatických kruhů. V nezvykle dlouhém projevu před podpisem dohody mnoho z nich osobně přivítal. Obchodní dohodu označil za historickou. Podle něj napravuje minulé křivdy a zajistí ekonomickou spravedlnost a bezpečnost pro americké pracující, zemědělce a rodiny. V projevu také poděkoval všem, kteří se jednání o dohodě účastnili, a slíbil, že brzy navštíví Čínu.

Dohoda však zatím neodstraňuje veškerá americká cla na čínský dovoz. Ta budou podle Trumpa odstraněna, jakmile obě země dokončí druhou část obchodní dohody. Jednání o druhé fázi mají podle Trumpa začít brzy. Trump přitom podle svých slov neočekává, že by byla ještě nějaká třetí fáze.

Dohoda mimo jiné zvyšuje export amerického zboží do Číny. Peking přistoupil na to, že v příštích dvou letech koupí zemědělské produkty a další zboží a služby z USA za částku, která bude proti roku 2017 vyšší o nejméně 200 miliard dolarů (4,5 bilionu korun). V roce 2017 Čína koupila zboží za 186 mld. USD. Dohoda mimo jiné zahrnuje objednávky na zemědělské produkty za 50 mld. USD, služby za 40 až 50 mld. USD, průmyslové zboží za 75 mld. USD a energii za 50 mld. USD.

Dohoda se však vůbec netýká toho, co Spojeným státům vadí nejvíce, totiž dlouhodobé a cílevědomé podpory státních podniků ze strany Pekingu a dodávání levného zboží na zahraniční trhy.

Peking i Washington označují dohodu za významný krok po měsících rozhovorů přerušovaných odvetnými cly a označují ji za novou éru americko-čínských vztahů.

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v rozhovoru s Fox News řekl, že dohoda v letech 2020 a 2021 zvýší hrubý domácí produkt USA o 0,5 procentního bodu.

Slavnostní podpis dohody v Bílém domě poskytl Trumpovi podle agentur příležitost pochlubit se pokrokem u své nejvyšší ekonomické priority, a to ve stejné chvíli, kdy Sněmovna reprezentantů debatovala o předání ústavní žaloby na Trumpa Senátu.

Dosavadní průběh obchodní války

Připomeňme si hlavní mezníky obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou.

Rok 2018

8. března - Prezident Donald Trump podepsal dekret o uvalení cel na dovoz oceli a hliníku, výjimku přiznal Kanadě a Mexiku. Cla na dovoz oceli stanovil na 25 procent, v případě hliníku na deset.

22. března - Trump podepsal dekret, kterým uvalil cla na zboží z Číny. Uvedl, že cla mají týkat dovozu v hodnotě 60 mld. USD (tehdy asi 1,3 bil. Kč) ročně.

2. dubna - Čína v reakci na cla na dovoz oceli a hliníku s okamžitou platností zavedla 25procentní clo na 128 výrobků ze Spojených států.

6. července - USA začaly uplatňovat 25procentní clo na dovoz čínského zboží za 34 mld. USD (tehdy zhruba 760 mld. Kč) ročně. Čína zareagovala protiopatřením ve stejném rozsahu a obvinila USA, že zahajují dosud největší obchodní válku. Čína se ve sporu obrátila k WTO.

23. srpna - Čína podala u WTO další stížnost na USA kvůli clům. Washington totiž začal uplatňovat další 25procentní cla na dovoz z Číny v objemu 16 mld. USD (358 mld. Kč) ročně, Peking v odvetě zavedl cla ve srovnatelném rozsahu.

24. září - Spojené státy začaly uplatňovat desetiprocentní clo na dovoz čínského zboží v objemu 200 mld. USD (tehdy 4,5 bil. Kč) ročně. Čína v reakci zavedla celní poplatky ve výši pěti až deseti procent na dovoz z USA v objemu 60 mld. USD a pohrozila, že může opatření ještě rozšířit.

1. prosince - Spojené státy a Čína se ve vzájemném obchodním sporu domluvily na 90denním příměří.

Rok 2019

10. května - Obchodní válka mezi USA a Čínou se znovu vystupňovala. Washington zatížil dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 mld. USD 25procentním clem místo dosavadního desetiprocentního. Peking se v reakci rozhodl, že od 1. června uvalí dodatečná cla na americké zboží, jehož roční dovoz do Číny dosahuje hodnoty 60 mld. USD.

1. srpna - Trump oznámil, že USA od 1. září uvalí dodatečné desetiprocentní clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje 300 mld. USD (sedm bilionů korun). Obchodní rozhovory s Čínou podle něj budou pokračovat.

13. srpna - Americká vláda oznámila, že zatím nebude uplatňovat desetiprocentní clo na některé čínské zboží, které mělo začít platit od 1. září, u některého zboží pak clo dokonce zruší. Cla odložila u mobilních telefonů a laptopů, zrušila je u zboží důležitého kvůli zdraví či národní bezpečnosti.

23. srpna - Čína oznámila nová cla pět a deset procent na 5078 produktů z USA. Byly mezi nimi zemědělské produkty, ropa, malá letadla nebo automobily. Hodnota zboží dosahovala zhruba 75 mld. USD (1,75 bil. Kč). Některá cla vstoupila v platnost 1. září, zbývající měla platit od 15. prosince.

- Trump v reakci oznámil nové pětiprocentní zvýšení cel na dovoz z Číny. Avizované desetiprocentní clo na čínské zboží v hodnotě 300 mld. USD, které bylo uvaleno od 1. září, se tak zvýšilo na 15 %. Z 25 na 30 % narostlo od 1. října clo zavedené na zboží za 250 mld. USD.

1. září - V USA vstoupila v platnost nová cla na dovoz čínské zboží v roční hodnotě 112 mld. USD (2,6 bil. Kč).

2. září - Čína kvůli clům podala na USA u WTO další stížnost.

11. září - Čína se rozhodla osvobodit 16 druhů produktů od dodatečných cel uvalených na dovoz ze Spojených států.

20. září - USA oznámily, že dočasně osvobodí více než 400 produktů z Číny od celních poplatků stanovených na 25 %.

11. října - Obě země dokončily první fázi dohody, která pokrývá nákup zemědělských produktů, měnovou problematiku a ochranu duševního vlastnictví. Washington pozastavil zvýšení cel na čínský dovoz, které mělo vstoupit v platnost 15. října.

6. prosince - Čína oznámila, že zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA.

13. prosince - USA dospěly k dílčí obchodní dohodě s Čínou. Další cla, která měla platit od 15. prosince na čínské zboží za 160 mld. USD (3,7 bil. Kč), USA nezavedly.

Rok 2020

15. ledna - Prezident Trump a čínský vicepremiér Liou Che podepsali první fázi obchodní dohody.

(eko)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 5 hlasů.

(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.