Nepřipustíme u nás vojenskou základnu USA

Europoslankyně a místopředsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce diskutovala s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a nově zvoleným místopředsedou opoziční ODS Alexandrem Vondrou. Úvodním tématem byla otázka, zda se má prezident Miloš Zeman zúčastnit Summitu 17+1 v Pekingu, či zda jej má zastupovat předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Konečná nejdříve vyjádřila upřímnou soustrast obětem nedělního ranního požáru ve Vejprtech a poděkovala všem záchranářům za rychlý zákrok. Poté připomněla, že Petříčkova zahraniční politika je nekoncepční a obrovsky nekoordinovaná. »Já na to budu poukazovat, protože právě ministerstvo zahraničních věcí je povinno ty věci koordinovat. Já respektuji Váš názor, že si každý v České republice může říkat, co chce. Ale aby si tady dělal zahraniční politiku například starosta Řeporyjí nebo primátor Prahy, tak to dokazuje jediné, že MZV chybí jasná koncepce. Vy jste o českých národních zájmech dlouhodobě v zahraniční politice debatu nevedl a já se domnívám, že nám svět nerozumí. Bohužel, svět to neumí číst jako my, že si zde někdo u nás dělá volební kampaň na sjezd ODS, nebo že se někdo potřebuje zviditelnit na sněm Pirátů v Praze.«

Konečná si myslí, že nepřítomnost Česka na jednání o investicích na summitu může vést k většímu poškození českých zájmů. »Máme se umět chopit příležitosti, máme tam být,« uvedla. Čína má podle ní zájem především o připravené projekty, na kterých by se mohla podílet, nikoli o diskuse o fiktivních penězích.

Prezident Miloš Zeman před týdnem řekl, že na summit nepojede, protože Čína nesplnila své sliby ohledně investic. V pátek kancléř Vratislav Mynář uvedl, že pokud by čínští zástupci byli během dubnového summitu 17+1 ochotni uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty, prezident Zeman by svou účast mohl ještě zvážit. Jinak požádá o účast na summitu Vondráčka. O účasti na summitu bude ale dál jednat kancléř s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem příští týden.

Petříček, který v Otázkách čelil značné kritice Konečné, reagoval, že stav společenské debaty v Česku je podle něj podobný jako v řadě dalších demokratických států. Trvá na tom, že místní politici, včetně například pražského primátora, mají právo vyjadřovat se k tématům zahraniční politiky, i když tím někdy mediálně kryjí svou vlastní neschopnost věnovat se místním problémům.

Ostravské letiště má sloužit občanům

K otázce »Komu důvěřujete více, USA nebo EU?« (v průzkumu společnosti YouGov pro European Council on Foreign) Moravec uvedl, že podle tohoto průzkumu v průměru 54 procent občanů z České republiky nedůvěřuje ani USA, ani Evropské unii, jednoduše nedůvěřují nikomu. V tomto skeptickém vyjádření jsme předčili většinu zemí EU, před námi jsou třeba jen Řekové.

Vondra v sobotu ve svém kandidátském projevu na kongresu ODS prohlásil, že chce americkou vojenskou leteckou základnu v Ostravě. Na to Konečná prudce reagovala slovy: »Pevně doufám, že pan Vondra k těmto nápadům, které by rád realizoval, nedostane vůbec žádnou příležitost,« a dodala: »Připomenu vám jednoho politika, kterého jste také vzpomínal na sjezdu ODS, a že to byl právě Václav Havel, který na začátku svého působení tvrdil, že máme zůstat neutrální zemí a nemáme se hnát do žádných vojenských paktů. Pak jste ho přesvědčili o něčem jiném a já bych vám ráda sdělila, že za sebe, jako političku Moravskoslezského kraje, ale i občanů Čech, Moravy a Slezska vám jasně říkám, že udělám vše proti tomu, aby jakákoli vojenská základna cizího státu stála na území České republiky, protože to ničemu nepomůže. A pokud opravdu chcete pomoct Ostravsku, tak těch investičních projektů je hodně a stačilo by, protože tam jste v koalici s hnutím ANO, abyste například to letiště, o kterém mluvíte, dostali do úrovně, že tam nebude létat jen jedno letadlo denně. To je to, kam jste to vy dovedli na krajské radnici a kde možná to byl od vás cíl. A teď byste si z něho chtěli udělat právě vojenské letiště.

Ostravské letiště bylo strategicky významné právě pro občany tohoto regionu. Vy jste z něj dokázali udělat letiště, na kterém se v podstatě civilní lety neodbavují a občané z Ostravy jsou nuceni jezdit do Katovic, Krakova, případně Vídně, aby se vůbec někam do světa dostali. Sedíte s hnutím ANO na kraji, tak nám předveďte, jak to umíte udělat, a nevystavujte Českou republiku, která je brána za bezpečnou zónu, žádnému ohrožení. Říkám na rovinu, že nechci americkou základnu v zemi, která má úplně jiné starosti. Já vám garantuji, že jako politička za KSČM, ale především jako matka a jako žena, že to zkuste a popereme se stejně jako jsme se poprali o ten radar.«

Nebýt okupanty

Předseda ÚV KSČM a první místopředseda PS PČR Vojtěch Filip se chce dotázat irácké vlády, zda se připojí k usnesení iráckého parlamentu o stažení zahraničních sil z Iráku. Konečná se zeptala Petříčka, zda »kdyby Česká republika dostala od irácké vlády žádost, aby stáhla své, nejlépe všechny, vojáky z jejich země, zda by to česká vláda udělala?« Petříček sdělil, že bude respektovat rozhodnutí irácké vlády.

»Možná by taky bylo skvělé, kdyby nám Američané nekazili pokračování úsilí o stabilizaci v tomto regionu,« řekla Konečná směrem k  Vondrovi. »Třeba tím, že způsobí vraždu druhého nejvyššího ústavního činitele Íránu. Vražda činitele jednoho státu na území jiného státu, a navíc americká administrativa nepředložila jediný důkaz, který by ji k tomuto jasnému porušení mezinárodního práva opravňoval, vražda na území třetího státu není v souladu s žádnou chartou,« oponovala Vondrovi Konečná. »Vaši milovaní Američané, kterým u nás chcete vystavět vojenskou leteckou základnu, sem přinášejí jen obrovský chaos v naší zahraniční politice a také chaos na území, o kterém se bavíme. Vojtěch Filip neudělal nic, co by bylo v rozporu s českou zahraniční politikou. Jen se dotazuje iráckého místopředsedy parlamentu, a ne místopředsedy vlády, jak tady od začátku tvrdíte. Pokud já mám informace, tak se domluvili s panem premiérem Babišem a ministrem obrany Metnarem, že napíše iráckému parlamentu dopis, jakým způsobem si představuje další působení našich vojáků v Iráku.« Kateřina Konečná v podstatě ukončila svá slova tím, že podstatou tohoto kroku KSČM je, že nechce, aby naši vojáci byli bráni v Iráku jako okupanti.

(brom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 165 hlasů.

(brom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2020-01-21 12:49
Škoda, že z toho nic nebude. Kačenka přijde o příležitost připoutat
se řetězy k plotu mošnovského letiště.
svaty_vaclav
2020-01-20 18:02
https://www.nationalpriorities.org/cost-of/?redirect=cow
svaty_vaclav
2020-01-20 18:00
Ruským finančním jestřábům z Něvského prospektu přejde chuť na
naši demokracii, až spatří pyšné hlavice nejdokonalejších
amerických raket s hlavicemi napěchovanými mírem. Tak se musí na
agresora. A nepolevit. Ostrava volá americkou základnu.
fronda
2020-01-20 17:54
Antikomunisti se budou muset smířit se skutečností, že zdaleka ne
každý jim baští tu jejich propagandu.
slechta48
2020-01-20 16:55
Pokud tu někdo kolaboruje pak Harfovic Martin & spol. s americkým
diktátorem Trumpem. Sankce, vraždy, neustávající pokusy o svržení
vlád cizích států, ... Co je to Martine? Pax Americana?
svaty_vaclav
2020-01-20 15:07
Zvací dopis pro cizí okupanty z USA dnes píše neustále představitel
ODS Alexandr Vondra a jeho kamarila, naposledy včera 19.1.2020 v OVM.
Vondra tvrdí, že ČR musí ukázat koule; tak ať mu do nich někdo
nenakope.
velkymaxmilian
2020-01-20 13:54
Potenciální autoři "zvacích dopisů" (vzor 2020) se docela
pěkně rozkecali a připsali si další body do portfolia svého
kolaborantství, jen ta dál chlapci!
miki.13
2020-01-20 13:15
hajek.jiri: Obhajujete okupaci z roku 1968? Pak jste pro mě bolševickej
dobytek.
slechta48
2020-01-20 13:06
Chlapečku velkymaxmilian, kupodivu jsi napsal i kus pravdy "Rakety
Pershing IA a Pershing II byly ve výzbroji americké armády v letech
1961 ..." █ Pro člověka, který nemá v hlavě jen smradlavé
lejno, to byl důvod proč SSSR měl podobné zbraně na našem území.
Ono totiž nejenom v té době mělo strategický význam - od hranic BRD s
americkými základnami k hranicím SSSR. █ Jinak ten zbytek blitků je
nejenom Tvoje profláknutá proNATOvská propaganda, která u nás,
levicových voličů, naprosto nezabírá.
jarprchal43
2020-01-20 12:18
hajek.jiri51 - Varšavská smlouva reagovala na agresivitu Západu a NATO
tím, že poslala proti pokojným demonstrantům Berlíně sovětské
tanky, sovětská armáda utopila v krvi Maďarské povstání a
společnými silami VS zakročila proti obrodnému procesu v
Československu. Opravdu dala Západu na frak.
svaty_vaclav
2020-01-20 12:12
Pan fronda má samozřejmě pravdu. Polistopadová československá
buržoasie vzešlá ze zlodějen na národním československém majetku po
puči 1989, si stvořila svoje kapitalistické protinárodní
antikomunistické mantry a zbylou část obyvatelstva rozbitého
Československa je nutí drmolit. Poměrně se jí daří, jak je vidět z
diskusních žvástů místních antikomunistů a fašistů. Václav Havel
po puči tvrdil, že už do žádného vojenského paktu Československo
nepůjde, než mu umyli v USA hlavu a ve funkci československého
lžiprezidenta donutili udělat opak. USA mají enormní zájem na
vytvoření vojenské základny v rozbitém Československu, což je vidět
na úporné snaze Vondry, který to zkouší prosadit při každé
příležitosti. Kapitalisté a antikomunisté se snaží nařizovat, co si
mají lidé myslet a co smějí říkat po puči 1989; že to jsou jen lži
a překrucování už lidé naštěstí prokoukli. ... ! NE ZÁKLADNÁM !
hajek.jiri51
2020-01-20 12:02
Fronda. Trefil jste do černého, soudě podle odvetného kvikotu. A VM.
Varšavská smlouva vždy jen reagovala na agresivitu Západu a NATO.
Jediné co udělala jako první bylo, že se rozpustila, zatím co NATO,
neboli USA popolezli až na dostřel k RF. Zatím co jejich rakety
středního doletu jsou na dostřel Moskvy, tak rakety RF (ale i Číny
působí pouze z vlastního území, coby čistě obranný a
odstrašující prostředek. A můžete se ohánět absolutně
nepodstatnými fakty a tvrzeními, jako vůl ocasem.
velkymaxmilian
2020-01-20 09:21
@slechta: To, že jsi společně se sv.václavem jeden z korunovaných
údajně "levicových" zde diskutujících pomatenců je obecně
známo. Díka hochu za každý další relevantní důkaz. Rakety Pershing
IA a Pershing II byly ve výzbroji americké armády v letech 1961 - 1991.
Na základě dohody USA a SSSR o likvidaci raket středního doletu v roce
1991 byly vyřazeny a zlikvidovány. V operaci NATO proti Jugoslávii, ke
které došlo o šest let později pochopitelně použity nebyly, je to
pouze tvoje zbožné přání a výplod tvého chorého mozku. Souhlas
České republiky s bombardováním Jugoslávie vydala v roce 1997 vláda
premiéra Miloše Zemana. Oficiální ratifikační listinu za ČR
nalezneš v archivu Pentagonu, tehdejší ministryni zahraničí
administrativy Billa Clintona paní Madeleine Albrightová, rozené Marie
Jana Körbelová (v Praze) je nepředal nikdo jiný než český ministr
zahraničí Jan Kavan. Šlechto piš toho co nejvíce srandy není nikdy
dost!
slechta48
2020-01-20 08:42
Měl by si zdejší propagátor "mírumilovného" západního
kapitalismu zjistit termíny vyzbrojování amerických jednotek na
základnách BRD raketami středního doletu včetně nosičů jaderných
hlavic. Pamatuji na co Američané měli v Německu Pershingy, taky je
předvedli při "humanitárním" bombardování Jugoslávie.
Kupodivu, Američané se nechystají Německo opustit. Že by i po
pětasedmdesáti letech pro "strategický důvod" přítomnosti
na věčné časy?
donald.kaczerowski
2020-01-20 08:41
Fronda je zrádce a kolaborant nejhrubšího zrna. Kdysi se tento národ
dokázal s takovými lidmi vypořádat. Dnes už bohužel tuto schopnost
ztratil.
miki.13
2020-01-20 06:29
Potřeboval byste dostat opravdu pár facek Frondo, nic jinýho si totiž
nezasloužíte.
fronda
2020-01-20 01:08
Sovětská armáda tady byla z důvodu odstrašení možného agresora,
amerického režimu a jeho satelitů. A historie od té doby mnohokrát
ukázala, že to byla obava oprávněná. Na druhou stranu, je pravda, že
zrádce Gorbačov zneužil této přítomnosti, když v době
privatizačního puče vyhrožoval vojenským zásahem, pokud ČSSR
bezpodmínečně nekapituluje.
velkymaxmilian
2020-01-19 22:11
Neexistuje jediný taktický, natožpak strategický důvod pro zřízení
americké letecké základny v Ostravě - Mošnově. Z hlediska logistiky
česká civilní a pochopitelně vojenská letiště jsou pro potřeby NATO
použitelná. Jinak se vlastně Saša Vondra "zasloužil" o
"kvalitní" pseudotéma pro KSČM, která dlouhodobě žádná
témata nemá, neboť si je nechala již dávno vykrást od stran napříč
politického spektra. Lze se právem těšit na publicistické klenoty,
které na téma základy USAF Haló noviny přinesou, a to z tornisor
skutečných kapacit...
donald.kaczerowski
2020-01-19 21:35
Paní Konečná statečně bojuje proti něčemu, co není na pořadu dne.
Američani o zřízení základny u nás nežádají, od nás jim to nikdo
nenabízí. To jenom Alexandr Vondra vznesl jakýsi návrh. Na druhou
stranu jsme tady měli za komunistů bezmála sto tisíc sovětských
vojáků a důstojníků a čtyřicet tisíc civilistů (rodinní
příslušníci a civilní odborníci) ve 33 kasárnách a třicítku
raketových odpališť. To ovšem komunisti vítali s nadšením.
svaty_vaclav
2020-01-19 20:10
Českým lidem se podařilo společným úsilím zabránit stavbě USA
radaru kousek za Prahou. „Nejistou dobu“ a mezinárodní napětí
vytvářejí svou agresivní politikou západní státy a USA, které mají
hlavní slovo v agresivním paktu NATO. Rozbité Československo v rukou
pravice jako poslušný mopslík se této agresivní politice bezvýhradně
podřizuje a poslušně plní, co nám američtí „přátelé“ v NATO
nařídí. Naštěstí ne všichni lidé v rozbitém Československu jsou
hloupé poddajné ovce......... ! NE ZÁKLADNÁM !
1 | 2
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.