Nepřipustíme u nás vojenskou základnu USA

Europoslankyně a místopředsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce diskutovala s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a nově zvoleným místopředsedou opoziční ODS Alexandrem Vondrou. Úvodním tématem byla otázka, zda se má prezident Miloš Zeman zúčastnit Summitu 17+1 v Pekingu, či zda jej má zastupovat předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Konečná nejdříve vyjádřila upřímnou soustrast obětem nedělního ranního požáru ve Vejprtech a poděkovala všem záchranářům za rychlý zákrok. Poté připomněla, že Petříčkova zahraniční politika je nekoncepční a obrovsky nekoordinovaná. »Já na to budu poukazovat, protože právě ministerstvo zahraničních věcí je povinno ty věci koordinovat. Já respektuji Váš názor, že si každý v České republice může říkat, co chce. Ale aby si tady dělal zahraniční politiku například starosta Řeporyjí nebo primátor Prahy, tak to dokazuje jediné, že MZV chybí jasná koncepce. Vy jste o českých národních zájmech dlouhodobě v zahraniční politice debatu nevedl a já se domnívám, že nám svět nerozumí. Bohužel, svět to neumí číst jako my, že si zde někdo u nás dělá volební kampaň na sjezd ODS, nebo že se někdo potřebuje zviditelnit na sněm Pirátů v Praze.«

Konečná si myslí, že nepřítomnost Česka na jednání o investicích na summitu může vést k většímu poškození českých zájmů. »Máme se umět chopit příležitosti, máme tam být,« uvedla. Čína má podle ní zájem především o připravené projekty, na kterých by se mohla podílet, nikoli o diskuse o fiktivních penězích.

Prezident Miloš Zeman před týdnem řekl, že na summit nepojede, protože Čína nesplnila své sliby ohledně investic. V pátek kancléř Vratislav Mynář uvedl, že pokud by čínští zástupci byli během dubnového summitu 17+1 ochotni uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty, prezident Zeman by svou účast mohl ještě zvážit. Jinak požádá o účast na summitu Vondráčka. O účasti na summitu bude ale dál jednat kancléř s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem příští týden.

Petříček, který v Otázkách čelil značné kritice Konečné, reagoval, že stav společenské debaty v Česku je podle něj podobný jako v řadě dalších demokratických států. Trvá na tom, že místní politici, včetně například pražského primátora, mají právo vyjadřovat se k tématům zahraniční politiky, i když tím někdy mediálně kryjí svou vlastní neschopnost věnovat se místním problémům.

Ostravské letiště má sloužit občanům

K otázce »Komu důvěřujete více, USA nebo EU?« (v průzkumu společnosti YouGov pro European Council on Foreign) Moravec uvedl, že podle tohoto průzkumu v průměru 54 procent občanů z České republiky nedůvěřuje ani USA, ani Evropské unii, jednoduše nedůvěřují nikomu. V tomto skeptickém vyjádření jsme předčili většinu zemí EU, před námi jsou třeba jen Řekové.

Vondra v sobotu ve svém kandidátském projevu na kongresu ODS prohlásil, že chce americkou vojenskou leteckou základnu v Ostravě. Na to Konečná prudce reagovala slovy: »Pevně doufám, že pan Vondra k těmto nápadům, které by rád realizoval, nedostane vůbec žádnou příležitost,« a dodala: »Připomenu vám jednoho politika, kterého jste také vzpomínal na sjezdu ODS, a že to byl právě Václav Havel, který na začátku svého působení tvrdil, že máme zůstat neutrální zemí a nemáme se hnát do žádných vojenských paktů. Pak jste ho přesvědčili o něčem jiném a já bych vám ráda sdělila, že za sebe, jako političku Moravskoslezského kraje, ale i občanů Čech, Moravy a Slezska vám jasně říkám, že udělám vše proti tomu, aby jakákoli vojenská základna cizího státu stála na území České republiky, protože to ničemu nepomůže. A pokud opravdu chcete pomoct Ostravsku, tak těch investičních projektů je hodně a stačilo by, protože tam jste v koalici s hnutím ANO, abyste například to letiště, o kterém mluvíte, dostali do úrovně, že tam nebude létat jen jedno letadlo denně. To je to, kam jste to vy dovedli na krajské radnici a kde možná to byl od vás cíl. A teď byste si z něho chtěli udělat právě vojenské letiště.

Ostravské letiště bylo strategicky významné právě pro občany tohoto regionu. Vy jste z něj dokázali udělat letiště, na kterém se v podstatě civilní lety neodbavují a občané z Ostravy jsou nuceni jezdit do Katovic, Krakova, případně Vídně, aby se vůbec někam do světa dostali. Sedíte s hnutím ANO na kraji, tak nám předveďte, jak to umíte udělat, a nevystavujte Českou republiku, která je brána za bezpečnou zónu, žádnému ohrožení. Říkám na rovinu, že nechci americkou základnu v zemi, která má úplně jiné starosti. Já vám garantuji, že jako politička za KSČM, ale především jako matka a jako žena, že to zkuste a popereme se stejně jako jsme se poprali o ten radar.«

Nebýt okupanty

Předseda ÚV KSČM a první místopředseda PS PČR Vojtěch Filip se chce dotázat irácké vlády, zda se připojí k usnesení iráckého parlamentu o stažení zahraničních sil z Iráku. Konečná se zeptala Petříčka, zda »kdyby Česká republika dostala od irácké vlády žádost, aby stáhla své, nejlépe všechny, vojáky z jejich země, zda by to česká vláda udělala?« Petříček sdělil, že bude respektovat rozhodnutí irácké vlády.

»Možná by taky bylo skvělé, kdyby nám Američané nekazili pokračování úsilí o stabilizaci v tomto regionu,« řekla Konečná směrem k  Vondrovi. »Třeba tím, že způsobí vraždu druhého nejvyššího ústavního činitele Íránu. Vražda činitele jednoho státu na území jiného státu, a navíc americká administrativa nepředložila jediný důkaz, který by ji k tomuto jasnému porušení mezinárodního práva opravňoval, vražda na území třetího státu není v souladu s žádnou chartou,« oponovala Vondrovi Konečná. »Vaši milovaní Američané, kterým u nás chcete vystavět vojenskou leteckou základnu, sem přinášejí jen obrovský chaos v naší zahraniční politice a také chaos na území, o kterém se bavíme. Vojtěch Filip neudělal nic, co by bylo v rozporu s českou zahraniční politikou. Jen se dotazuje iráckého místopředsedy parlamentu, a ne místopředsedy vlády, jak tady od začátku tvrdíte. Pokud já mám informace, tak se domluvili s panem premiérem Babišem a ministrem obrany Metnarem, že napíše iráckému parlamentu dopis, jakým způsobem si představuje další působení našich vojáků v Iráku.« Kateřina Konečná v podstatě ukončila svá slova tím, že podstatou tohoto kroku KSČM je, že nechce, aby naši vojáci byli bráni v Iráku jako okupanti.

(brom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 165 hlasů.

(brom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2020-01-21 12:49
Škoda, že z toho nic nebude. Kačenka přijde o příležitost připoutat
se řetězy k plotu mošnovského letiště.
svaty_vaclav
2020-01-20 18:02
https://www.nationalpriorities.org/cost-of/?redirect=cow
svaty_vaclav
2020-01-20 18:00
Ruským finančním jestřábům z Něvského prospektu přejde chuť na
naši demokracii, až spatří pyšné hlavice nejdokonalejších
amerických raket s hlavicemi napěchovanými mírem. Tak se musí na
agresora. A nepolevit. Ostrava volá americkou základnu.
fronda
2020-01-20 17:54
Antikomunisti se budou muset smířit se skutečností, že zdaleka ne
každý jim baští tu jejich propagandu.
slechta48
2020-01-20 16:55
Pokud tu někdo kolaboruje pak Harfovic Martin & spol. s americkým
diktátorem Trumpem. Sankce, vraždy, neustávající pokusy o svržení
vlád cizích států, ... Co je to Martine? Pax Americana?
svaty_vaclav
2020-01-20 15:07
Zvací dopis pro cizí okupanty z USA dnes píše neustále představitel
ODS Alexandr Vondra a jeho kamarila, naposledy včera 19.1.2020 v OVM.
Vondra tvrdí, že ČR musí ukázat koule; tak ať mu do nich někdo
nenakope.
miki.13
2020-01-20 13:15
hajek.jiri: Obhajujete okupaci z roku 1968? Pak jste pro mě bolševickej
dobytek.
slechta48
2020-01-20 13:06
Chlapečku velkymaxmilian, kupodivu jsi napsal i kus pravdy "Rakety
Pershing IA a Pershing II byly ve výzbroji americké armády v letech
1961 ..." █ Pro člověka, který nemá v hlavě jen smradlavé
lejno, to byl důvod proč SSSR měl podobné zbraně na našem území.
Ono totiž nejenom v té době mělo strategický význam - od hranic BRD s
americkými základnami k hranicím SSSR. █ Jinak ten zbytek blitků je
nejenom Tvoje profláknutá proNATOvská propaganda, která u nás,
levicových voličů, naprosto nezabírá.
jarprchal43
2020-01-20 12:18
hajek.jiri51 - Varšavská smlouva reagovala na agresivitu Západu a NATO
tím, že poslala proti pokojným demonstrantům Berlíně sovětské
tanky, sovětská armáda utopila v krvi Maďarské povstání a
společnými silami VS zakročila proti obrodnému procesu v
Československu. Opravdu dala Západu na frak.
svaty_vaclav
2020-01-20 12:12
Pan fronda má samozřejmě pravdu. Polistopadová československá
buržoasie vzešlá ze zlodějen na národním československém majetku po
puči 1989, si stvořila svoje kapitalistické protinárodní
antikomunistické mantry a zbylou část obyvatelstva rozbitého
Československa je nutí drmolit. Poměrně se jí daří, jak je vidět z
diskusních žvástů místních antikomunistů a fašistů. Václav Havel
po puči tvrdil, že už do žádného vojenského paktu Československo
nepůjde, než mu umyli v USA hlavu a ve funkci československého
lžiprezidenta donutili udělat opak. USA mají enormní zájem na
vytvoření vojenské základny v rozbitém Československu, což je vidět
na úporné snaze Vondry, který to zkouší prosadit při každé
příležitosti. Kapitalisté a antikomunisté se snaží nařizovat, co si
mají lidé myslet a co smějí říkat po puči 1989; že to jsou jen lži
a překrucování už lidé naštěstí prokoukli. ... ! NE ZÁKLADNÁM !
hajek.jiri51
2020-01-20 12:02
Fronda. Trefil jste do černého, soudě podle odvetného kvikotu. A VM.
Varšavská smlouva vždy jen reagovala na agresivitu Západu a NATO.
Jediné co udělala jako první bylo, že se rozpustila, zatím co NATO,
neboli USA popolezli až na dostřel k RF. Zatím co jejich rakety
středního doletu jsou na dostřel Moskvy, tak rakety RF (ale i Číny
působí pouze z vlastního území, coby čistě obranný a
odstrašující prostředek. A můžete se ohánět absolutně
nepodstatnými fakty a tvrzeními, jako vůl ocasem.
slechta48
2020-01-20 08:42
Měl by si zdejší propagátor "mírumilovného" západního
kapitalismu zjistit termíny vyzbrojování amerických jednotek na
základnách BRD raketami středního doletu včetně nosičů jaderných
hlavic. Pamatuji na co Američané měli v Německu Pershingy, taky je
předvedli při "humanitárním" bombardování Jugoslávie.
Kupodivu, Američané se nechystají Německo opustit. Že by i po
pětasedmdesáti letech pro "strategický důvod" přítomnosti
na věčné časy?
donald.kaczerowski
2020-01-20 08:41
Fronda je zrádce a kolaborant nejhrubšího zrna. Kdysi se tento národ
dokázal s takovými lidmi vypořádat. Dnes už bohužel tuto schopnost
ztratil.
miki.13
2020-01-20 06:29
Potřeboval byste dostat opravdu pár facek Frondo, nic jinýho si totiž
nezasloužíte.
fronda
2020-01-20 01:08
Sovětská armáda tady byla z důvodu odstrašení možného agresora,
amerického režimu a jeho satelitů. A historie od té doby mnohokrát
ukázala, že to byla obava oprávněná. Na druhou stranu, je pravda, že
zrádce Gorbačov zneužil této přítomnosti, když v době
privatizačního puče vyhrožoval vojenským zásahem, pokud ČSSR
bezpodmínečně nekapituluje.
donald.kaczerowski
2020-01-19 21:35
Paní Konečná statečně bojuje proti něčemu, co není na pořadu dne.
Američani o zřízení základny u nás nežádají, od nás jim to nikdo
nenabízí. To jenom Alexandr Vondra vznesl jakýsi návrh. Na druhou
stranu jsme tady měli za komunistů bezmála sto tisíc sovětských
vojáků a důstojníků a čtyřicet tisíc civilistů (rodinní
příslušníci a civilní odborníci) ve 33 kasárnách a třicítku
raketových odpališť. To ovšem komunisti vítali s nadšením.
svaty_vaclav
2020-01-19 20:10
Českým lidem se podařilo společným úsilím zabránit stavbě USA
radaru kousek za Prahou. „Nejistou dobu“ a mezinárodní napětí
vytvářejí svou agresivní politikou západní státy a USA, které mají
hlavní slovo v agresivním paktu NATO. Rozbité Československo v rukou
pravice jako poslušný mopslík se této agresivní politice bezvýhradně
podřizuje a poslušně plní, co nám američtí „přátelé“ v NATO
nařídí. Naštěstí ne všichni lidé v rozbitém Československu jsou
hloupé poddajné ovce......... ! NE ZÁKLADNÁM !
slechta48
2020-01-19 19:59
Pokud mermomocí chce Alexander Vondra základnu s Američany ať jim
nabídne letiště Kbely!! Třeba zbourají i okolní čtvrti pro
"Zelenou zónu" jak je u okupantů ze zámoří zvykem. Pak snad
konečně dojde k povstání a proamerickou sebranku zbytek České
republiky vyžene tam kam patří - na základnu Ramstein.
reich.mir.fan
2020-01-19 19:57
Ale připustíte,oni se vás ptát nebudou a Filip stáhne ocas tak jak to
udělal tento týden s tím stahováním těch vojáků.A ještě
nezapomene přislíbit že pro své koryto ve sněmovně vládu
nepoloží.Já jej mám očichaného a prokouklého jak kočka troubu.To co
říká Kateřina jsou jen proklamace pro KSČM obyklé jako
nedopustíme,musí se,mělo by se,je potřeba a pod.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.