V Libanonu nejnásilnější protesty

Při střetech protivládních demonstrantů s libanonskou policií, které se odehrály v sobotu večer v Bejrútu, utrpělo zranění téměř 400 lidí. Informovali o tom místní záchranáři. Podle agentury AFP byla sobota nejnásilnějším dnem od začátku protestů vloni v říjnu.

Přímo na místě srážek nebo v nemocnici bylo ošetřeno na 377 osob. Policie rozháněla tisíce lidí pomocí vodních děl, slzného plynu a gumových projektilů.

Prezident Michel Aún vyzval bezpečnostní složky, aby obnovily v metropoli klid, a ministr vnitra odsoudil demonstranty za to, že na policii zaútočili. Libanonská prokuratura nařídila propustit 34 lidí zadržených během sobotních protestů, informovala státní tisková agentura. Propuštěni budou podle prokuratury všichni kromě těch, kteří jsou vyšetřováni i v souvislosti s jinými případy. Kolik osob zůstalo ve vazbě, nebylo do naší uzávěrky jasné.

Protestující házeli po policistech kameny, květináče, větve a dopravní značky, když se pokoušeli prolomit bezpečnostní bariéry kolem střežených vládních budov. Bezpečnostní složky uvedly, že vodní děla a slzný plyn nasadily kvůli přímé a násilné konfrontaci poblíž parlamentu. »Ti, kdo se uchýlili k výtržnostem, budou stíháni, zatčeni a pohnáni ke spravedlnosti,« uvedla na Twitteru policie. Pokojné demonstranty policisté žádali, aby se kvůli vlastní bezpečnosti drželi dál od míst, kde se odehrávaly střety.

Brutální zásah

Jinak situaci viděla nevládní organizace Human Rights Watch (HRW), která zásah označila za brutální. »Neexistuje žádné ospravedlnění pro brutální použití síly, kterou libanonská pořádková policie uplatnila proti pokojným demonstrantům v centru Bejrútu,« uvedl Michael Page z HRW. Policisté podle něj ukázali, že naprosto ignorují dodržování lidských práv, když »stříleli nádobky se slzným plynem na hlavy protestujících, pálili gumovými projektily do jejich očí a napadali i lidi v nemocnicích a v mešitě«.

Agentura Reuters rovněž napsala, že stanový tábor demonstrantů zachvátil požár, zatím se ale neví, co ho způsobilo. Policie odmítla tvrzení, že stany úmyslně podpálili její příslušníci.

Převážně nenásilné demonstrace se v Libanonu odehrávají od loňského října, kdy lidé vyšli do ulic na protest proti vládnoucí elitě, která přivedla zemi do nejhorší ekonomické krize za poslední desítky let. Koncem prosince se situace zklidnila po jmenování nového premiéra Hasana Dijába, minulý týden ale lidé kvůli hospodářské krizi znovu demonstrovali nejen v Bejrútu, ale také v dalších městech. Aktivisté požadují, aby politické strany, které jsou teď u moci, okamžitě jmenovaly vládu odborníků.

Jedna z protestujících agentuře AFP řekla, že se demonstrací účastní kvůli tomu, že politici ignorují požadavky lidí. »Jsem tady, protože po více než 90 dnech v ulicích se stále nedokážou dohodnout na složení vlády... Dělají, jako by vůbec neviděli naše hnutí,« řekla.

Utišit bouři

Bývalý premiér Saad Harírí vyzval libanonské politiky, aby urychleně vytvořili nový kabinet a nalezli řešení současné ekonomické krize v zemi. Podle Harírího je třeba »utišit současnou bouři… Přestaňte ztrácet čas, vytvořte vládu, otevřete dveře politickým a ekonomickým řešením,« napsal podle ČTK na Twitteru muž, který na svou funkci rezignoval právě vloni na konci října.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.