FOTO - Pixabay

Berlín řešil válku v Libyi

Do Berlína se v neděli sjela špička světové politiky na mezinárodní konferenci o Libyi, jejímž cílem mělo být dosažení trvalého příměří v boji sužované zemi a prosazení zbrojního embarga.

Šéfka německé vlády přivítala ruského prezidenta Vladimira Putina, francouzskou hlavu státu Emmanuela Macrona nebo amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. Do německé metropole dorazili podle ČTK také zástupci OSN, EU, Africké unie, Ligy arabských států, Británie, Číny, Itálie a sousedních zemí Libye, resp. představitelé obou znepřátelených libyjských stran.

V libyjském konfliktu proti sobě stojí premiér Fáiz Sarrádž, jehož vláda uznávaná většinou mezinárodního společenství má pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, a polní maršál Chalífa Haftar, jehož jednotky ovládají většinu sedmimilionové severoafrické země, odkud do Evropy míří velké množství migrantů.

Do bojů, které začaly vloni v dubnu, promlouvají i zahraniční státníci. Sarrádže podporuje z obchodních důvodů Turecko, které se v Libyi přímo vojensky angažuje, Katar nebo Itálie, na straně Haftara stojí zase Rusko, Egypt, Saúdská Arábie či Spojené arabské emiráty. Aby se situaci podařilo uklidnit a bylo možné začít hledat cestu k dlouhodobému míru a politické transformaci, svolala Merkelová do Berlína konferenci na nejvyšší úrovni.

Už před jejím začátkem dávali někteří účastníci najevo své požadavky. Pompeo vyzval k podpisu příměří a zavedení účinného mechanismu, díky němuž na klid zbraní bude možné dohlížet. Turecký prezident-diktátor Recep Tayyip Erdogan zase prohlásil, že Haftar musí skoncovat se svým agresivním postojem. Sarrádž poznamenal, že Haftarovi jde jen o moc.

Oba libyjští aktéři už před zahájením konference jednali s Merkelovou a s německým ministrem zahraničí Heiko Maasem, i když vždy separátně. Vzhledem k tomu, že podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova dosud oba odmítali být společně v jedné místnosti, se měla odděleně uskutečnit i velká část konference.

Ta navázala na jednání z Moskvy ze začátku minulého týdne, na nichž už Sarrádž podepsal dokument o příměří. Haftar tak sice odmítl učinit, ve čtvrtek ale přislíbil, že klid zbraní hodlá dodržovat.

Účastníci berlínské konference o Libyi se dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedla německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-01-20 17:09
Je fakt k popukání když se pachatelé rozbití libyjského státu
"setkali". Jen jim chybí lepidlo, aby to co rozflákali mohli
zase slepit. Hlavně, že nechyběli Američané, ti s tím mají
největší zkušenosti ...
hajek.jiri51
2020-01-20 12:14
Rozbít džbán je jednoduché. Zvládne to každé nemehlo. Slepit ho zase
dohromady je jiná prácička. Chce jinou kvalifikaci.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.