Reklama
Zprava L. Ledl, V. Roček, P. Pávek, M. Juřicová a A. Bóna na tiskové konferenci Levice

Strana Levice představila své plány

Nová politická strana Levice, která vznikla sloučením Strany demokratického socialismu (SDS) a iniciativy Skutečná levice, uspořádala 5. února v Praze na Novotného lávce tiskovou konferenci. Spolupracovat chce se subjekty, s nimiž se shodne na společných programových bodech.

»Nebojíme se ukázat, že za problémy společnosti může hrstka nejbohatších. Chceme řešit zásadní chyby tohoto systému, příliš nízké mzdy, předražené bydlení, vysoké ceny za mobilní tarify, nekalé praktiky exekutorů, firmy, které vydělávají na ničení přírody, a přemrštěné výdaje na zbrojení,« uvedl již dříve jménem Levice předseda zaniknuvší SDS Milan Neubert.

Několik zástupců Levice na tiskové konferenci představilo část stranického programu, který je shrnut do 11 programových bodů. Např. požadují minimální mzdu přes 20 000 Kč a »snížení daní běžným lidem a razantní zdanění velkých firem«, řešení klimatické změny a problémů exekučního byznysu. Podle člena předsednictva Celostátního výboru Levice Lubomíra Ledla neměl být celý proces exekucí privatizován. Dále Levice ústy Markéty Juřicové požaduje regulaci nájemného a zajištění výstavby sociálního obecního bydlení, protože »bydlení musí být pro lidi, a ne pro zisk«.

Levice prosazuje rychlý přechod od uhlí na čistou energii. »Tento přechod nesmí zaplatit běžní lidé, ale ti, kdo se na fosilních palivech desítky let obohacují. Tyto firmy zaplatí novou daň za množství emisí oxidu uhličitého. Zákazníkům bude naopak garantováno, že cena za elektřinu nebude stoupat,« uvedl Petr Pávek, bývalý mluvčí Mladých zelených, nyní člen předsednictva Celostátního výboru Levice. Nová strana též uvádí, že ČR se nemá podílet na závodech ve zbrojení, zato armáda má pomáhat občanům, například při živelních katastrofách, nikoli »být expedičním sborem«, jak zdůraznil Jan Májíček. Politiku Levice hodlají založit na mezinárodní solidaritě, sleduje cíl »budovat Českou republiku, Evropu a svět, který je mírový, solidární a udržitelný«.

Představitelé nové politické strany se vyslovili také ke spolupráci na levé části politického spektra. »Rozhodli jsme se spojit se subjektem, který je nám ideově nejbližší,« řekl Andrej Bóna, dvojka na společné kandidátce »KSČM – Česká levice společně« do Evropského parlamentu (2019), dříve místopředseda SDS. Chtějí »formovat levici celkově, což vyžaduje vůli i od možných partnerů na levici«. Pávek dodal, že možná spolupráce s KSČM je »ztížená tím, že bohužel neprosazuje v něčem komunistický program. Podpořila vládu Andreje Babiše, to je naprosto nepřijatelné... V programu na druhou stranu mají spoustu věcí, které jsou sympatické, a na nich budeme rádi spolupracovat«. Pávek našemu listu potvrdil, že Levice chce kandidovat již v podzimních krajských volbách.

Slučovací sjezd proběhl 25. ledna, zvolil celostátní výbor a schválil nový program, stanovy a logo. O tři dny později se konalo zasedání celostátního výboru, na kterém byl zvolen kolektivní statutární orgán – předsednictvo celostátního výboru ve složení Milan Neubert, Petr Pávek, Vladimír Farana, Markéta Juřicová, Lubomír Ledl, Vojtěch Roček, Andrej Bóna a Mikuláš Falber. Pávek a Neubert zastávají nyní funkci »spolupředsedů« a ve vedení je zajištěn rotační princip, tj. každý půlrok se jeden z dvojice spolupředsedů vymění.

(mh, brom)

FOTO – Haló noviny/Roman BLAŠKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 34 hlasů.

(mh, brom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2020-02-07 13:21
Je dobře, že nějaká levicová strana vznikla. Jak by se ale zachovala,
kdyby uspěla ve volbách, podobně jako kdysi ČSSD. Také by se spojila s
někým, kdo by jí nedovolit splnit předvolební sliby, místo s
komunisty, se kterými mohla slibované naplnit bezezbytku?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.