Ilustrační FOTO - Pixabay

Třebíčská sbírka na pomoc Číně

Do materiální pomoci, kterou uspořádala Třebíč v souvislosti s nákazou novým koronavirem pro své partnerské čínské město I-čchang v provincii Chu-pej, se zapojili lidé z celé ČR.

Část zásilek dárci vyřešili tak, že materiál objednali přes internet a jako doručovací adresu uvedli třebíčskou radnici. »Někdo přijel s darem v podobě roušek, rukavic nebo návleků osobně. Další zdravotnický materiál za 100 000 korun zajistily Třebíč a Kraj Vysočina. Do Číny bude přepravený zřejmě v několika dodávkách osobními letadly,« řekla, v den ukončení sbírky, mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Materiál pro Čínu přivezli do Třebíče osobně například zástupci Vysoké hotelové školy z Prahy nebo obce Řečany nad Labem, kde sbírku zorganizovala starostka Michaela Matoušková. Po dvouhodinové cestě materiál do Třebíče dovezly pracovnice tamních technických služeb.

Spediční firma si zásilku s materiálem v odhadované hmotnosti okolo 200 kilogramů převezme příští středu. Do týdne by pak měla být dodaná charitě v čínském městě Wu-chan, odkud se epidemie šíří. »Materiál bude přepravován třemi letadly, protože je nutné z bezpečnostních důvodů rozdělit především objem dezinfekce. Najednou ji může být v osobním letadle přepravováno 25 kilogramů,« uvedla Martakidisová.

Do Wu-chanu, který je správním centrem provincie Chu-pej, si pro materiál dojedou zástupci I-čchangu. »Máme tam napsaného koncového odběratele, kterým je město I-čchang. Takže charita bude vědět, kam která zásilka patří,« řekla Martakidisová.

Čtyřmilionový I-čchang, který je druhým největším městem provincie Chu-pej, požádal Třebíč o pomoc 28. ledna. Město se rozhodlo poskytnout zdravotnický materiál v hodnotě 50 000 korun, stejnou částkou přispěla i Vysočina. Radnice poté vyzvala k pomoci i veřejnost. Zdůraznila, že čínská strana nežádá peníze, ale zdravotnický materiál. Dodávku, na kterou přispěla Třebíč a Vysočina, zajistila jedna z třebíčských lékáren, řekla Martakidisová. Zahrnuje asi 10 000 roušek, 300 chirurgických plášťů, jednorázová prostěradla, návleky na boty a asi 70 kilogramů desinfekce na bázi chlóru a alkoholu.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 14 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-02-07 17:16
Pražský primátor má na stole věšteckou kouli? Tušil pohromu
koronaviru a vyprovokoval vypovězení partnerské smlouvy s Pekingem.
Humanitární pomoc z pražské aglomerace by jistě byla větší než s
okolí Třebíče. Teď si může Hřib strčit ruce do kapsy ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.