Ilustrační FOTO - Pixabay

Syřané ovládli celou klíčovou silnici

Syrská armáda a její spojenci vybojovali zbývající úsek klíčové dálnice mezi Damaškem a severosyrským Aleppem.

V minulých dnech při bojích o tuto trasu zahynuly desítky lidí. Jak informovala agentura Reuters, dálnice M5 se tak ocitá pod kontrolou vládních sil poprvé od roku 2012.

Silnice M5 prochází provincií Idlib, kterou z velké části kontrolují oponenti Damašku a islámští radikálové. Syrská armáda a spojenecké Rusko v minulých dnech útočily intenzivně na města a vesnice v blízkosti dálnice. Syrská armáda vybojovala poslední úsek dálnice obsazením západního předměstí Aleppa, kde do té doby byli povstalci.

Turecká televize TRT Haber informovala, že povstalci podporovaní Ankarou na severu země u města Najrab sestřelili vrtulník. Podle tureckých zdrojů patřil syrské armádě. Turecko, které podporuje některé z povstaleckých skupin, má své posty v oblasti bojů. Postup syrských vojáků do blízkosti těchto tureckých stanovišť Ankara ostře kritizovala. Mezi oběťmi bojů minulého týdne bylo také 13 tureckých vojáků.

Ilustrační FOTO - Pixabay

O situaci od soboty v Ankaře vyjednával ruský tým, který podle tureckých diplomatických zdrojů z metropole odjel. Žádná dohoda o ukončení bojů ohlášena nebyla. Rusové jednali na tureckém ministerstvu zahraničí i s poradcem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Podle prohlášení, které Turecko vydalo po rozhovorech, Turci požadují ukončení útoků na turecká vojenská stanoviště v severozápadní Sýrii.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Moskva je situací v Idlibu znepokojena. Veškeré útoky na syrskou armádu a ruská zařízení v Sýrii musí skončit, řekl.

Fabrice Balancheová, která je obeznámena s konfliktem v Sýrii a kterou citovala agentura AFP, řekla, že existuje syrsko-turecká dohoda o postupném přenechání Idlibu syrskému režimu. Turecko prý výměnou získalo záruku, že bude kontrolovat kurdské oblasti na severovýchodě Sýrie. Jde o části země podél turecké hranice, v nichž tradičně žilo kurdské obyvatelstvo. Podle této dohody »má syrská armáda právo zajistit dálnici mezi Aleppem a Damaškem, ale prozatím ještě ne obsadit město Idlib,« sdělila Balancheová.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-02-12 10:23
Na mezinárodní právo jsou, jak vidno , různé "uhly" pohledu.
Co hledá turecká armáda na území cizího státu a co je jim vůbec do
tamějších Kurdů, občanů cizího státu, člena OSN? To ať si
zařízuje Damašek a Ankara ať jedná s ním. A se svými vlastními
Kurdy ať se dohaduje podle norem OSN, konkrétně práva na sebeurčení a
ne pomocí tanků.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.