Joe Biden. FOTO - wikimedia commons

Biden se začal propadat

Podpora někdejšího amerického viceprezidenta Joea Bidena mezi voliči Demokratické strany a nezávislými oproti minulému týdnu poklesla o pět procentních bodů na 17 %.

Velké zisky v podobě šesti procentních bodů na aktuálních 15 % zaznamenal miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky v noci na včerejšek zveřejnila agentura Reuters.

Do čela sondáže, kterou Ipsos uskutečnila mezi nezávislými voliči a voliči registrovanými jako demokraté ve dnech šestého až desátého února, se dostal senátor Bernie Sanders. Oproti minulému týdnu si připsal jeden procentní bod.

Sanders před týdnem v Iowě, kde začal souboj o nominaci na prezidentskou kandidaturu demokratů, skončil na druhém místě těsně za někdejším starostou South Bendu v Indianě Petem Buttigiegem. Ten v nynější anketě získal osm procent. Jedenáct procent dostala senátorka Elizabeth Warrenová, pět procent newyorský podnikatel Andrew Yang a tři procenta senátorka Amy Klobucharová.

Průzkum podle Reuters potvrdil setrvalý pokles podpory pro Bidena, dosavadního favorita souboje demokratů, který v Iowě skončil na čtvrtém místě za třetí Warrenovou. Podle průzkumů by Biden v primárkách ve státě New Hampshire, které skončily v noci dnes nad ránem, mohl být až pátý.

Na dotaz, který z uchazečů o demokratickou nominaci by jako stranický kandidát mohl v listopadových volbách porazit republikánského prezidenta Donalda Trumpa, odpovědělo 21 % respondentů shodně, že Biden i Sanders. Ve vítězství Bloomberga pak věřilo 15 % dotazovaných. Pro Bidena je sdílená příčka se Sandersem velkým propadem, před týdnem o jeho vítězství nad Trumpem nepochybovalo 30 % účastníků průzkumu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.