Ilustrační FOTO - Pixabay

Děsivý odhad vývoje kůrovcové kalamity

Kůrovec letos napadne až 60 milionů kubických metrů dříví, v příštím roce se pak objem poškozeného dříví může zdvojnásobit až na 120 mil. kubíků. V dalších letech se kvůli tomu, že v poškozeném území zbude už méně než polovina původních smrkových porostů, počty napadených stromů sníží.

Odhaduje to think tank Czech forest ve své střednědobé prognóze. Uvedený vývoj podmiňuje tím, že bude pokračovat vývoj kůrovcové kalamity tak, jako v posledních pěti letech. Od roku 2017 se totiž každoročně objem napadaného dříví přibližně zdvojnásobuje.

Na prognózu již zareagovala Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP), která vyzvala ministerstva zemědělství, průmyslu a obchodu a životního prostředí, aby přinesla návrhy na řešení této kritické situace. Asociace považuje dosavadní aktivity státu za nedostatečné. »Boj s kalamitou může být silně ovlivněn nedostatkem financí na straně vlastníků lesů, ale také přístupem státu k boji s kalamitou. Za riziko lze označit i hypotetickou možnost rezignace na zpomalení kůrovcové kalamity v národních parcích,« uvedli odborníci.

Letos se kalamita podle think tanku masivně rozvine v Jihočeském a Ústeckém kraji v okolí národního parku České Švýcarsko, na jihu středních Čech, severu Vysočiny a v Královéhradeckém kraji.

Podle organizace se dá po příštím roce očekávat, že se kůrovcová kalamita přesune do vyšších nadmořských výšek, jako jsou Krkonoše, kde se ale budou lýkožrouti vyvíjet pomaleji. Autoři prognózy si přejí, aby se jejich odhady nenaplnily a uvedený negativní vývoj nenastal. Většina hodnocených okolností ale zatím podle jejich závěrů nenasvědčuje tomu, že by v dohledné době mělo dojít ke zásadnímu zlepšení situace.

Jak již dříve řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), letos se zásadní obrat k lepšímu očekávat nedá. Stát se bude podle něj snažit šíření kůrovce zpomalit, v některých lokalitách by se za příznivých meteorologických podmínek mohlo dokonce zastavit.

Stát loni začal vyplácet více peněz na zásahy v lesích, sumu zdvojnásobil na 1,15 miliardy korun, o dalším navýšení zatím neinformoval. Loni pak začal vyplácet také peníze pro nestátní vlastníky lesů jako kompenzace za sníženou cenu dříví. Dohromady jim zatím do konce letošního roku bylo v rámci tohoto programu přislíbeno 2,5 mld. Kč.

Podle odhadů Lesní ochranné služby dosáhne celková těžba kůrovcem napadeného dříví za loňský rok zhruba 20 mil. kubíků a objem nezpracovaného kůrovcového dříví 7,5 mil. kubíků. K těmto objemům je třeba připočítat ještě například těžbu uschlých porostů borovice nebo těžbu po větrných kalamitách. Přitom ještě v období let 1990-2015 činila průměrná roční kůrovcová těžba v České republice 1,3 mil. kubíků dřeva.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.