Ilustrační FOTO - Pixabay

Stát se bude omlouvat Šarapatkovi

Stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi. Pravomocně o tom rozhodl odvolací pražský městský soud.

Prezident v listopadu 2017 v Televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě. Za Zemanův výrok se musí omluvit ministerstvo financí, přímo hlavu státu totiž zažalovat nelze.

»Stát se má omluvit člověku, který se soustavně nenávistně vyjadřuje o prezidentu republiky, hovoří o smrti a v nezřízené zlobě sype jednu urážku za druhou. Říká se tomu Pyrrhovo vítězství,« komentoval rozhodnutí soudu Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Odvolací senát potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 z května loňského roku. Ministerstvo musí podle pravomocného rozhodnutí zaslat Šarapatkovi doporučený dopis s omluvou do sedmi dnů od právní moci rozsudku. Ministerstvo financí zváží případné podání dovolání k Nejvyššímu soudu poté, co obdrží písemné vyhotovení rozhodnutí.

Ministerstvo financí v odvolání, které soud zamítl, namítalo, že žalobce neprokázal nesprávnost úředního postupu. Zástupkyně úřadu Lucie Nachtmanová upozornila, že v obdobném sporu mezi státem a vnučkou novináře Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou Obvodní soud pro Prahu 1 loni v říjnu nepravomocně rozhodl, že veřejný projev prezidenta nemůže být nesprávným úředním postupem. S tím ale předseda senátu Lubor Veselý nesouhlasil. Odkázal na judikaturu Nejvyššího soudu, podle které se za úřední postup považují i širší aktivity prezidenta. I když podle soudce není žádným právním způsobem upraveno, jak by měl prezident vystupovat v pořadech na soukromých televizních stanicích, mělo by podle něj z hlediska obecných zásad platit, že v těchto případech bude vyslovovat pravdivé výroky. Odmítl také argument ministerstva, že Zemanovy výroky byly hodnotící povahy.

Zeman už dříve čelil některým žalobám kvůli svým výrokům. Například v roce 2007 rozhodl soud o tom, že se musí omluvit novináři Ivanu Brezinovi za výrok, že psal za úplatu články podporující dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. V červnu 2000 zveřejnil Zeman na příkaz soudu v televizi Nova omluvu místopředsedovi ODS Miroslavu Mackovi. Prohlásil o něm, že zprivatizoval v roce 1992 Knižní velkoobchod díky intervenci některých politických činitelů, a privatizaci označil za jednoznačné tunelování.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


janmakovicka
2020-02-13 23:16
V minulosti, kdy někoho propustit ne bylo jednoduché, se propouštělo
„po vzájemné dohodě“, „na vlastní žádost“ apod. Byl to
schůdný postup obvykle přijatelný pro obě strany. Tento postup lze
ovšem uplatnit i dnes. Pro propouštěného ta formulace zní docela
dobře, protože odchází „dobrovolně“ a zaměstnavatel se zbaví
nepohodlného zaměstnance a při tom nemusí brát ohled na zákoník
práce. Proto ne každý kdo odchází dobrovolně tak ve skutečnosti
činí. Tím nechci říci, že to byl případ pana Šarapatky
jarprchal43
2020-02-12 22:35
Stát je forma organizace lidské společnosti, vyznačující se
sdružením obyvatel určitého území v právní celek. To je
nejčastější definice. Jinými slovy, my všichni jsme stát. A proč se
všichni máme omlouvat panu Šarapatkovi za prezidenta? A on nemusí?
Pěknej Kocourkov.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.