Ilustrační FOTO - Pixabay

Slovensko má jiný systém podpory OZE

Slovensko i letos rozdělí 40 milionů eur (asi miliardu korun) mezi podniky ve formě kompenzací vysokých cen elektřiny. Uvedlo to ministerstvo hospodářství.

Slovensko se podle ministerstva hospodářství řadí v Evropské unii z hlediska cen elektřiny pro domácnosti k nejlevnějším zemím, neplatí to však při srovnání cen u podniků.

»V případě průmyslu je to jinak, protože na rozdíl od některých jiných zemí vláda odmítá, aby se na dotace pro zelenou elektřinu skládali jen občané v cenách elektřiny. Na druhé straně se náš průmysl dostal do horší pozice ve srovnání se zahraniční konkurencí,« uvedl slovenský ministr hospodářství Peter Žiga.

Slovenský stát na rozdíl od České republiky na obnovitelné zdroje energií (OZE) přímo nepřispívá. Tyto příspěvky platí v cenách slovenští odběratelé elektřiny. V systému ale vznikl dluh asi 320 mil. eur (osm miliard korun), protože slovenský energetický regulační úřad ÚRSO při stanovení příslušných tarifů plně nezohlednil náklady distributorů elektřiny na výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů. Slovenská vláda v prosinci slíbila, že část zmíněného dluhu uhradí.

O dotace se mohou v souladu s evropskou legislativou přihlásit firmy z vybraných sektorů ekonomiky a po splnění stanovených podmínek v případě, že patří k velkým spotřebitelům elektřiny. Stát jim vrátí část zaplacených poplatků, které slouží například na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Loni ve výzvě slovenského ministerstva hospodářství na kompenzace části účtů za elektřinu uspělo 76 podniků například z odvětví výroby oceli, dalších kovů, výroby cementu, dále chemického, papírenského i dřevařského průmyslu. Největší částku, 12 mil. eur (302 mil. Kč) přiznal stát slovenské divizi amerických oceláren U.S. Steel, která se potýká s problémy v souvislosti s dovozem levné oceli do EU.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.