Ilustrační FOTO - Pixabay

Kryptoměny jsou rájem pro podvodníky

Ztráty z trestné činnosti související s kryptoměnami se loni více než zdvojnásobily. Uživatelé kryptoměn, kryptoměnové burzy a investoři utrpěli z krádeží, útoků hackerů a podvodů celkovou ztrátu 4,5 miliardy dolarů (102,6 miliardy korun). To je o 160 procent více než v předchozím roce.

Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na zprávu společnosti CipherTrace.

Ztráty z podvodů a zpronevěr, včetně pyramidových podvodů a zneužití finančních prostředků, loni vzrostly více než pětinásobně. Pachateli většiny zločinů byli zasvěcené osoby, tedy lidé pracující uvnitř zdánlivě legitimních projektů, které byly ve skutečnosti podvodné. Ztráty z krádeží a útoků hackerů se ale snížily o 66 %, uvádí společnost CipherTrace, která se specializuje na bezpečnost kryptoměn.

Od spuštění bitcoinů před více než deseti lety se vlády a regulátoři po celém světě potýkají s neprůhledností a nedostatečnou transparentností na trhu kryptoměn.

CipherTrace upozornila, že k loňskému růstu ztrát přispěly hlavně dva velké podvody na začátku roku. Byl to pyramidový podvod zahrnující kryptoměnovou peněženku a burzu PlusToken, při kterém uživatelé přišli zhruba o tři miliardy dolarů. Zákazníci kanadské kryptoměnové burzy QuadigaCX pak tratily téměř 135 milionů USD po nečekané smrti jejího spoluzakladatele.

Společnost CipherTrace také zjistila, že 97 % takzvaných ransomwarů, tedy vyděračských programů, používá pro platby bitcoiny. Ty jsou stále dominantní digitální měnou.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.