Zdražení se nám nevyhne

Prasečí mor v Číně zahýbal i cenami vepřového masa u nás. Vepřová kýta podražila o 25 korun za kilogram. Čína maso dováží i z evropských zemí. Naši zemědělci konstatují, že se jim chov prasat nevyplácí a naopak rostou náklady na energie a mzdy. Cena za kilogram živé váhy je dnes téměř 40 korun, to už by mohlo signalizovat zlepšení stavu pro chovatele.

Naskýtá se otázka, jak dál. Řešení je třeba hledat v návratu zvýšení počtu chovů prasat a pomoci ministerstva zemědělství formou dotací a pobídek. Zemědělci nejsou již schopni svou činnost dotovat, není prostě z čeho. Dochází i ke snížení konzumace masa v domácnostech, a to především z důvodu nárůstu jeho současných cen. Dnešní hospodyňky mají co dělat, aby rodinu nasytily. Podražila i zelenina, a tak jíst zdravě je mnohdy také pořádný oříšek. Statistiky registrují i velký návrat mladých lidí k chovatelství a zahrádkaření. Je to jeden ze způsobů, jak alespoň částečně ušetřit.

Miloslava VOSTRÁ, poslankyně a předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 24 hlasů.

Miloslava VOSTRÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.