Ilustrační FOTO - Pixabay

Letos se ukáže připravenost na horší časy

Státní dluh loni stoupl o 18,2 miliardy korun na 1,640 bilionu Kč. Za mírným nárůstem státního dluhu v roce 2019 stojí zejména emise státních dluhopisů sloužící k částečnému pokrytí schodku státního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí (MF). Schodek státního rozpočtu loni činil 28,5 mld. Kč. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) státní dluh loni klesl z 30,5 procenta na 29 % a klesá už šestým rokem v řadě.

»Za jednoznačné pozitivum považuji skutečnost, že státní dluh v absolutním vyjádření zůstává stabilizován a v poměru k HDP setrvale klesá. Díky tomu je Česká republika jednou z nejméně zadlužených zemí Evropy. Skvěle si vedeme i z hlediska vládního sektoru jako celku, tam jsme už od roku 2017 zemí se čtvrtým nejnižším relativním zadlužením v Evropské unii,« uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil na to, že hospodaření s veřejnými prostředky usnadňuje příznivá fáze hospodářského cyklu, protože snižuje zátěž na výdajové straně, zatímco zvyšuje inkaso na straně příjmů. »Letošní rok však z hlediska veřejných financí představuje dosud největší výzvu od roku 2013. Letos se poprvé po letech projeví, jak dobře jsme se v dobrých časech dokázali připravit na časy horší,« uvedl.

MF loni potřebovalo na financování dluhu 309,4 mld. Kč. Takzvaná hrubá výpůjční potřeba byla financována zejména prostřednictvím prodeje státních dluhopisů na domácím dluhopisovém trhu. Hrubá emise střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů v korunách loni činila 255,2 mld. Kč, tedy zhruba stejně jako v předchozím roce.

MF loni také vydalo podle českého práva dluhopisy v eurech, celkově prodalo dluhopisy za jednu miliardu eur (25 mld. Kč) se záporným průměrným výnosem. Záporný úrok znamená, že investoři v podstatě platí státu za to, že mu půjčili peníze. »Na základě vysokého zájmu začalo ministerstvo podnikat kroky, jejichž cílem je další zatraktivnění tohoto typu dluhopisu zejména pro zahraniční investory a užší propojení s dluhopisovým trhem eurozóny,« uvedlo ministerstvo.

Loni MF také obnovilo prodeje státních dluhopisů občanům a začalo nabízet tzv. Dluhopisy Republiky. Lidé nakoupili ve čtyřech upisovacích obdobích šestileté reinvestiční, protiinflační a fixní státní dluhopisy za 10,4 mld. Kč.

Čisté úrokové výdaje na obsluhu státního dluhu loni klesly o 1,2 mld. na 39,4 mld. Kč a proti plánu byly nižší o 6,7 mld. Kč. Pro letošní rok jsou naplánované výdaje 43,5 mld. Kč.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.