Ilustrační FOTO - Pixabay

Lékaři: Přestaňte mučit Assange!

Téměř 120 lékařů a psychologů vyzvalo v pondělí k ukončení psychického mučení a zanedbávání zdravotní péče zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange.

Na Assangeovi zanechal následky dlouhý pobyt na ekvádorském velvyslanectví v Londýně i věznění v přísně střežené káznici Belmarsh rovněž v britské metropoli. Dopis těchto odborníků zveřejnil časopis The Lancet.

Umučí ho k smrti?

Pokud by 48letý Assange v cele zemřel, pak by bylo podle signatářů dopisu možné říct, že byl »umučen k smrti«. Britské justici experti vzkázali, že jeho mučení musí skončit a musí mu být zajištěna »co nejlepší zdravotní péče, než bude pozdě«. Assange sedí ve věznici Belmarsh na východě Londýna od loňského dubna a po zdravotní stránce je na tom podle svých advokátů špatně.

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. FOTO - wikipedia commons

Assange čelí v USA účelovému obvinění z téměř dvou desítek trestných činů včetně nezákonného zveřejnění tajných dokumentů. Hrozí mu až 175 let vězení. O jeho vydání z britské vazby se přitom podle ČTK zřejmě nerozhodne dříve než v červnu.

Ve strachu z vydání do Spojených států se Assange od června 2012 skrýval na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Evropský zatykač na tohoto Australana vydalo na objednávku také Švédsko, kde čelil účelovému obvinění ze znásilnění. Vloni v listopadu ale švédská prokuratura předběžné vyšetřování najednou zastavila (když už ho nebylo třeba). Britská policie Assange totiž před necelým rokem zatkla poté, co mu vláda Ekvádoru zrušila azyl.

Portál WikiLeaks se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých a někdy i šokujících dat, například údajů o velkých firmách či o tajných operacích a zabíjení civilistů americkou armádou.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 47 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-02-19 10:07
Že by se "féroví" Britové poučili v Haagu? Assange, a nejen
on, musí být ukázkou toho, jak skončí každý, kdo se postaví moci. A
samozřejmě, po těch amerických lumpárnách které pomohl dostat na
pravdu boží, mainstream už ani neštěkne. To bylo vše OK. Svinstvo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.