Ilustrační FOTO - Pixabay

Zdražení elektřiny zvedlo spotřebu plynu

Spotřeba elektřiny loni v České republice meziročně stagnovala na 73,9 terawatthodiny (TWh) a u plynu stoupla o 4,7 procenta na 8,56 miliardy kubických metrů. Klesla naopak výroba elektřiny, a to o jednu TWh na 87 TWh.

Vyplývá to z předběžných dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ). »I když data zatím nejsou finální, ze statistik můžeme vyčíst alespoň předběžné výsledky za celý rok 2019. Podle aktuálně dostupných údajů celoroční výroba elektřiny klesla přibližně o 1,2 % a její celková spotřeba stagnovala. Rostla ale spotřeba domácností, a to o 1,4 %,« uvedl předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Na rostoucí spotřebu zemního plynu má podle něj v posledních letech kromě teploty stále větší vliv cena elektřiny, která vede k většímu využití paroplynových elektráren. »I přes vyšší venkovní teploty v průběhu zimy tak celoroční spotřeba zemního plynu roste,« dodal Trávníček.

Ekologické organizace upozornily, že podle dat se z ČR loni vyvezlo o 13 TWh více elektřiny, než se dovezlo. Podle dat ERÚ nicméně loni čistý export elektřiny z ČR, tj. přebytek vývozu nad dovozem elektřiny meziročně o 5,8 % klesl.

K výsledkům za samotné čtvrté čtvrtletí úřad uvedl, že po dvou předchozích čtvrtletích, kdy spotřeba elektřiny v ČR meziročně rostla, zamířila ve 4. čtvrtletí opačným směrem. Naměřená spotřeba 19,4 TWh představuje v meziročním porovnání pokles o 1,7 %. Nejvyšší propad byl zaznamenaný v Moravskoslezském kraji (o 4,5 %), nejvyšší růst byl patrný ve Středočeském kraji (o 1,6 %), uvedl ERÚ.

Výroba elektřiny v posledním čtvrtletí loňského roku dosáhla 23,7 TWh, což je meziroční propad o 1,3 %. »Největším dílem přispěly k poklesu parní elektrárny, jejichž produkce meziročně klesla o 9,9 %. Výrazně více energie naopak vyráběly paroplynové elektrárny (nárůst o 23 %), znatelně si polepšily také malé a velké vodní elektrárny (nárůst o 32 %) či větrné elektrárny (nárůst o 4,5 %),« sdělil energetický úřad.

Dále uvedl, že spotřeba zemního plynu dosáhla ve 4. čtvrtletí 2,65 mld. kubíků, proti stejnému období předcházejícího roku klesla o 0,1 %. »Značný vliv měly vysoké venkovní teploty, jejichž průměr se v posledním čtvrtletí pohyboval na 5,8 stupně Celsia, tedy o 2,4 °C nad dlouhodobým teplotním normálem. Pokud bychom vliv teploty odečetli, přepočtená spotřeba na teplotní podmínky dlouhodobého normálu by činila 2,88 miliardy kubíků, což by odpovídalo meziročnímu nárůstu čtvrtletní spotřeby o 1,3 %,« doplnil ERÚ.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.