Ilustrační FOTO - Pixabay

Zájem o půdu u nás mají hlavně Němci

Cena zemědělské půdy loni vzrostla o 1,3 procenta, informovala společnost obchodující s pozemky Agro21. Stejný růst už dříve uvedla společnost Farmy.cz, podle které cena loni stoupla na 24,4 korun za metr čtvereční.

V letošním roce by podle společnosti Agro21 měly ceny stagnovat, nebo klesat. »Většina zemědělců již nemá zdroje na další nákupy a jsou zatíženi splátkami z nákupů předešlých let. Tuto prognózu potvrzují i investoři, kteří půdu v posledních deseti letech kupovali a nyní ji začínají ve velkém prodávat,« uvedla společnost. Tlak na cenu je podle ní zřetelný pouze v pohraničních okresech jižní Moravy a západních Čech.

Podle Farmy.cz ceny půdy loni rostly pomaleji než inflace, která činila 2,8 %. Od roku 2004, od kdy společnost ceny monitoruje, byl nárůst pod inflací poprvé.

Loni klesla poptávka u všech skupin investorů. Ze zahraničí převažuje zájem z Německa, půdu chtějí také Nizozemci a Belgičané. »Tito kupující jsou částečně motivováni zájmem o hospodaření na nakoupené půdě a zčásti jsou pozemky pořizovány jako investice k pronájmu. Významnější zájem ze zemí mimo EU jsme nezaznamenali,« dodala Farmy.cz

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 9 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.