Ilustrační FOTO - Pixabay

Hanebně nízké mzdy v oděvním průmyslu

Tržby v textilním a oděvním průmyslu loni rostly o 1,2 procenta na 53,8 miliardy korun. Ovšem zatímco oděvní průmysl rostl rychleji (o osm procent na devět miliard korun), textilní o desetinu procenta klesl na 44,8 mld. Kč. Nadále se snižoval také počet zaměstnanců, což je dlouhodobý trend. Mzdy rostly o šest procent, průměrná mzda v odvětví ale činila jen 24 400 Kč.

V tiskové zprávě to uvedl výkonný ředitel Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Jiří Česal. Tržby v textilním a oděvním průmyslu rostly ve druhé dekádě pravidelně, rychlost tempa růstu se však loni snížila. Předtím dosahoval růst několik let dvě až tři procenta ročně.

V sektoru loni pracovalo ve firmách s 20 a více zaměstnanci 30 800 lidí. Důvodem dlouhodobého poklesu, loni o tři procenta, je jak nedostatek zaměstnanců, tak technologické úspory a náhrada lidské práce robotizací a automatizací. Zatímco však v textilním průmyslu klesá počet pracovníků trvale, v oděvním poslední tři roky spíše stagnuje a například loni meziročně vzrostl o necelé procento na 10 700.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Mzda zůstává v oboru dlouhodobě výrazně pod průměrem v České republiky, a to i přes poměrně rychlý růst. Obzvláště nízké jsou mzdy v oděvním průmyslu, v němž se loni zvýšil výdělek o pět procent na pouhých 19 500 Kč. V textilním průmyslu rostla mzda o sedm procent na 27 400 Kč. Průměrná mzda přitom v ČR činila ve třetím loňském čtvrtletí téměř 34 000 Kč.

Vývoz tuzemských firem loni víceméně stagnoval, rostl o pouhá čtyři desetiny procenta na 122 mld. Kč, dovoz představoval 138 mld. Kč. »U textilního zboží došlo k poklesu dovozu, u oděvního zboží naopak k růstu. Přestože je bilance textilního průmyslu kladná, celková obchodní bilance textilního a oděvního průmyslu je záporná. Důvodem je patrně redistribuce dovezeného zboží z ČR do dalších evropských zemí,« uvedl Česal.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.