Ilustrační foto - wikimedia commons

Trestný čin nenávistného štvaní AfD

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů.

Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, před týdnem se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání najednou označila za organizační chybu. Od propadnutí v následných prvních zemských volbách (V Hamburku) jí to ale už nepomohlo. Do sněmu se dostala s odřenýma ušima.

V sešitu s názvem »Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen« (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Po zveřejnění obsahu omalovánek v médiích se na AfD snesla vlna kritiky. Ozvaly se například další politické strany zastoupené v místním parlamentu, podle kterých je sešit rasistický. Případem se tak zabývá kvůli podezření z trestného činu nenávistného štvaní i německá policie. Posléze oznámil i zemský sněm v Düsseldorfu, že prověří, zda na omalovánky frakce AfD nepoužila peníze v rozporu s pravidly.

AfD kritiku nejprve označila za »útok na svobodu umění a satiry« a omalovánky za »umělecký svazek se skicami, které se satiricky vyjadřují ke stavu země«. Pak ale obrátila. V prohlášení podle ČTK uvedla, že »několik málo« kreseb skutečně »nebylo v pořádku« a neodpovídalo »názoru frakce«

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 7 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-02-25 23:54
Pokud omalovánky vypovídají pravdu, jde o projev svobody názoru. Pokud
ne, je to trestný čin. O vhodnosti a formě by se dalo diskutovat.
fronda
2020-02-25 17:03
Tak ať režim řekne, jaké obrázky jsou povolené, a bude to.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.