Greta v Hamburku pomohla Zeleným a Levici

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se v pátek v severoněmeckém přístavním městě Hamburk zúčastnila desetitisícové demonstrace hnutí Fridays for Future (F4F; Pátky pro budoucnost), pomohla tím dva dny před zemskými volbami hlavně Zeleným a částečně i Levici. Podle agentury DPA v projevu tradičně vytkla politikům, že nedělají dost pro ochranu klimatu.

»Rozhodující osoby se stále chovají, jako by všechno bylo v pořádku. A vědci jsou stále ještě ignorováni,« prohlásila 17letá Thunbergová.

Greta Thunbergová protestující před Riksdagem. Ilustrační foto - wikimedia commons

Krize je tady a teď

»Je rok 2020 a my teď potřebujeme vidět skutečné činy,« zdůraznila Švédka. »Krize je tady a teď, a ne ve vzdálené budoucnosti,« dodala světoznámá školačka. Řekla, že nechápe, jak se mohou politici dívat do očí svým dětem, když jim kradou budoucnost. »Pokud se dost lidí zapojí do urychlování změny, může se změna i podařit,« věří Greta.

Mladí demonstranti v pátek do hamburských ulic vyšli s transparenty se slogany jako »Budeme stávkovat, dokud nebudete konat« nebo »The Earth is on Fire« (Země je v plamenech).

Thunbergová se poprvé zúčastnila stávky za ochranu klimatu v Hamburku téměř před rokem, 1. března. Největší účast pak měla tato globální manifestace v Hamburku vloni 20. září, kdy se tam podle ČTK sešlo na 70 000 lidí.

Minuta ticha

Na úvod páteční demonstrace držely tisíce žáků a studentů minutu ticha za oběti v tuto chvíli týden starého neonacistického masakru v Hanau, kde 43letý Němec zastřelil devět lidí s migračními kořeny.

I přes tyto aktivity protiklimatická a protimigrační AfD nakonec nejtěsnějším možným poměrem do zemského parlamentu prošla. Přesto její (před)loňský boom je už tentam.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.4, celkem 17 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.