Obezřetnost je namístě

Zastupitelé Ústí nad Orlicí Jana Severová a Jaroslav Fišer (oba KSČM) oslovili ústeckoorlického starostu Petra Hájka (SNK Oušťaci), aby v rámci schvalování rozpočtu města na rok 2020 byly prostředky na projekt Post Bellum Příběhy našich sousedů vydávány velmi obezřetně. Vede je k tomu zkušenost získaná na základní škole v Jihlavě.

Jde o to, že v rámci projektu Příběhy našich sousedů byl také zařazen životní příběh Věry Sosnarové, údajné účastnice protikomunistického odboje, která měla být perzekvována. Jenže vše si vymyslela a všechny podvedla. »Je možné dokonce zneužít i důvěřivosti dětí a důvěřivé aktivity učitelů základních škol,« uvedl před časem v Haló novinách historik Radomír Silber, který se záležitostí zabýval. Tak se stalo i v případě podvodného jednání údajné pamětnice Sosnarové a oklamaných žáků Základní školy Evžena Rošického v Jihlavě právě v projektu organizace Post Bellum Příběhy našich sousedů. Sosnarová i na této škole s dětmi besedovala. »To, že pracovníci organizace Post Bellum či ÚSTR ve společném úsilí o převyprávění historie v projektu Paměť národa si vypomáhají v konkrétních případech i prezentací nepravdivých informací a prokazatelných fabulací méně důvěryhodných pamětníků, není nic pěkného. Že ale k témuž byl zneužit i projekt Příběhy našich sousedů a v něm důvěřiví pedagogové a žáci základních škol, je hanebnost nad jakékoli rozumné chápání,« dodal před časem Silber, jehož článek se stal podkladem pro dopis Severové a Fišera, kterým se obrátili na starostu a další zastupitele Ústí nad Orlicí.

»Je možné dokonce zneužít i důvěřivosti dětí a důvěřivé aktivity učitelů základních škol,« uvedl před časem v Haló novinách historik Radomír Silber.

Na falešnosti se dají vydělávat peníze

»Domníváme se, že problém, na který poukazujeme, je závažný a neslučuje se s představami mnohých z nás, jak nabízet našim dětem ve školách historické souvislosti opravdově a na podložených a ověřených faktech,« vysvětlil Haló novinám Fišer důvody zájmu o Příběhy našich sousedů financované z městského rozpočtu. »Jde nám především o to, že si někdo v dnešní tolik skloňované demokracii dovolí podvádět především nevinné děti, jejich učitele a na podvodu a falešnosti vydělávat peníze,« dodal.

Oba komunističtí zastupitelé nevědí, kterých základních škol ve městě se projekt bude konkrétně týkat, a v žádném případě se nebrání slušnému a především pravdivému výkladu dějinných souvislostí, bez překrucování faktů na školách. Plánovaná částka na projekt činí v rozpočtu města 44 000 Kč.

»Budeme rádi, když se kolegové v zastupitelstvu nad naším zjištěním i námětem zamyslí, posoudí to a případně si realitu věří,« poznamenal Fišer pro náš list. Možná, že jsou nedobré zkušenosti i v jiných městech ČR.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 33 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.