Ilustrační FOTO - Pixabay

Libanon se chytil do dluhové pasti

Libanonský premiér Hasan Dijáb oznámil, že vláda v březnu nebude schopna dostát svým závazkům vůči mezinárodním věřitelům. Podle agentury Reuters tak nesplatí dluhopisy za 1,2 miliardy dolarů, jak měla učinit v pondělí.

Zároveň agentura uvedla, že je to poprvé, co země oznámila, že není svým závazkům schopna dostát.

Dijáb pozastavení splátek oznámil v televizním projevu. Doplnil, že vláda bude jednat s věřiteli a usilovat o restrukturalizaci obrovského státního dluhu, který dosahuje až 170 procent hrubého domácího produktu země.

Dijábova šest týdnů stará vláda hledá řešení vážné finanční a ekonomické krize, která vedla k několikaměsíčním protestům a poškodila důvěru v libanonský bankovní systém. Otázka, zda pozastavit splácení dluhopisů za 1,2 mld. USD tak patřila k prvním těžkým rozhodnutím nového kabinetu.

Libanon, jehož ekonomika se opírá zejména o turistiku, patří k nejzadluženějším zemím světa a trpí také v důsledku nedostatku zahraničních investic a vysoké nezaměstnanosti. Země, jejíž měna ztratila 40 % své hodnoty, čelí nejhorší ekonomické krizi od občanské války v letech 1975-1990.

Názory ohledně splácení zahraničních dluhů se v zemi různí. Místní banky, které jsou hlavními věřiteli státu, tvrdí, že dluhopisy by měly být splaceny, aby se ochránila pověst země. Jiní naopak upozorňují, že neustále zmenšující se devizové rezervy centrální banky musí být zachovány na dovoz obilí, paliva a léků v nadcházejících měsících.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-03-09 19:35
Libanon se topí v dluzích, přesto strůjce jeho osudu, Izrael, jej
neustále bombarduje nebo jeho území používá k ostřelování Sýrie
...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.