Ilustrační FOTO - Pixabay

Vývoz klesá, dovoz ještě mírně roste

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v lednu podle předběžných údajů Českého statistického úřadu přebytkem 15,1 miliardy korun, který byl meziročně o 2,4 mld. Kč nižší.

Příznivě celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím ovlivnil především růst přebytku bilance s motorovými vozidly o 5,4 mld. Kč (díky meziročnímu přírůstku vývozu o 5,8 mld. Kč) a pryžových a plastových výrobků o jednu miliardu korun. Dále se o 1,2 mld. Kč zmenšilo pasivum bilance se základními kovy.

Výrobci automobilů a dílů podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura částečně dohonili meziroční pokles vývozu v posledním kvartálu loňského roku. Globální poptávka po automobilech ale podle něj zůstává slabá. »Je to vidět mimo jiné na datech registrací nových vozidel, a není důvod se domnívat, že v příštích měsících by se situace měla zlepšit,« dodal Pour.

Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně vyšší schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 6,4 mld.) Kč a rafinovanými ropnými produkty (o 1,3 mld. Kč).

Bilance zahraničního obchodu se státy evropské osmadvacítky skončila přebytkem 72,6 mld. Kč, což byla zhruba stejná hodnota jako v lednu předchozího roku. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 2,3 mld. na 56,1 mld. Kč.

Vývoz klesl ve srovnání se stejným měsícem minulého roku o 0,3 procenta na 303,8 mld. Kč, zatímco dovoz vzrostl o 0,5 % na 288,7 mld. Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.