Bývalý viceprezident USA Joe Biden. FOTO - Wikimedia commons

Biden ovládl úterní primárky

Bývalý viceprezident USA Joe Biden ovládl demokratické primárky ve všech třech státech, v nichž se v úterý konaly - na Floridě, v Illinois i Arizoně. Vyplynulo to už z takřka konečných výsledků. Umírněný Biden (77 let) jednoznačně porazil svého výrazně levicového soupeře, vermontského senátora Bernieho Sanderse (78).

Na Floridě, kde šlo o 219 delegátů pro letní nominační sjezd strany, si Biden zajistil hlasy nejméně 150 delegátů, zatímco Sanders 55, uvádí portál The Green Papers. Biden tu získal 62 % hlasů, což bylo o takřka 40 % bodů víc než jeho soupeř. Zbývající hlasy obdrželi kandidáti, kteří už kampaň ukončili. Ve státě Illinois s třetím největším americkým městem Chicagem se hrálo o 155 delegátů. Biden jich získal na svou stranu nejméně 90, Sanders 56. Rozdíl v hlasech činil 23 %. V Arizoně se rozdělovalo 67 delegátů. Přinejmenším 20 delegátů získal Biden a 14 Sanders. Na úterý byly původně plánovány také primárky demokratů i republikánů v Ohiu, kvůli koronaviru se zde ale volební místnosti neotevřely. Náhradní termín hlasování byl stanoven na 2. června.

Formální vítězství ve floridských primárkách Republikánské strany a také v Illinois si připsal stávající prezident USA Donald Trump, který bude svou funkci v listopadu obhajovat. Podle AP už Trump získal přes 1276 delegátů, což mu stačí na automatickou nominaci republikánů. Oficiálně se Trump stane kandidátem po letním stranickém sjezdu.

Ve floridských primárkách Demokratické strany hlasovaly odhadem zhruba dva miliony lidí, v roce 2016 to bylo 1,7 milionu. Účast na hlasování tak byla vyšší i přes obavy z nového koronaviru, jehož epidemie už propukla i v USA. Biden svými novými vítězstvími potvrdil roli favorita pro nominaci demokratů na prezidenta USA, ač zpočátku vítězil Sanders. Senátor už čelí tlaku, aby ze souboje odstoupil, což by demokratům umožnilo sešikovat se za Bidenem. Nechtějí totiž opakovat zkušenost z roku 2016, kdy se Sanders o nominaci dlouho přetahoval s Hillary Clintonovou, která nakonec v prezidentských volbách podlehla Trumpovi.

»Nyní je na Berniem Sandersovi, aby obrátil zbraně a miliony svých energických a přesvědčených podporovatelů od bitvy a nasměroval je do války,« uvedl v komentáři CNN Paul Begala. Sanders podle něj nepochybně zvítězil v řadě klíčových bodů. »Není pochyb, že jeho kandidatura navedla Demokratickou stranu na výrazně progresivnější směr. Ale podtrženo a sečteno, jak řekl Biden: voliči chtějí výsledky, a ne revoluci,« prohlásil Begala. Sandersův volební manažer Faiz Shakir v prohlášení uvedl, že senátor bude se svými příznivci jednat o budoucnosti kandidatury. Dodal ale, že Sanders nebude s rozhodnutím o případném pozastavením kampaně nijak spěchat, neboť do dalšího stranického klání zbývají takřka tři týdny. Podle Shakira se chce nyní Sanders soustředit především na akutní záležitosti, jakou je postup vlády proti koronaviru.

Samotné prezidentské volby se mají uskutečnit 3. listopadu. Už se ale objevují spekulace, že kvůli pandemii mohou být odloženy.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-03-19 09:39
Americké divadlo s titulem Volba prezidenta přesně ukazuje míru
demokracie režimu. Přesto jeho politická reprezentace kriticky hodnotí
jen ty ostatní ...
hajek.jiri51
2020-03-19 09:15
USA budou mít takového prezidenta jakého si zaslouží. Stejně
potáhnou tam kam patří. A 4% populace světa nebude věčně vyžírat
30% zdrojů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.