SR: prezidentka jmenuje novou vládu v sobotu

Většinu členů nové slovenské vlády budou tvořit dosavadní politici. Šéfem diplomacie se stane nynější velvyslanec v USA Ivan Korčok, který před nástupem na diplomatický post zastával v dosluhujícím kabinetu funkci náměstka na ministerstvu zahraničních věcí.

Složení příští vlády oznámil budoucí premiér Igor Matovič, jehož protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo únorové parlamentní volby. Novou vládu, která nastoupí do úřadu v době šířící se nákazy nového koronaviru, jmenuje prezidentka Zuzana Čaputová v sobotu. OLaNO se dohodlo na vytvoření koalice s dalšími třemi stranami, a to s populistickým hnutím Jsme rodina, dále s liberální stranou Svoboda a solidarita (SaS) a stranou Za lidi exprezidenta Andreje Kisky. Tato čtyřkoalice má v nové sněmovně ústavní většinu.

»Zřejmě nebyla tak těžká doba, kdy jedna vláda přebírala moc od druhé vlády, jak to čeká nás. Jdeme do toho s plnou zodpovědností a vědomím, že nesmíme selhat,« řekl během prezentace Matovič. V předvolební kampani zmiňoval kromě jiného potřebu očisty justice a policie od kauz, hned při nástupu k moci se ale bude muset zabývat řešením pandemie nového koronaviru. Počet infikovaných na Slovensku překročil hranici sto nemocných.

Matovičovo hnutí obsadí polovinu křesel v 16členném kabinetu. Například na funkci ministra životního prostředí navrhlo dosavadního poslance a někdejšího disidenta Jána Budaje, který byl během tzv. sametové revoluce v roce 1989 jedním z hlavních řečníků na protirežimních mítincích v Bratislavě. Budoucí ministr zahraničí Korčok ale bude muset podle šéfa jedné z koaličních stran po návratu na Slovensko nastoupit do povinné karantény, kterou úřady v souvislosti s koronavirem nařídily pro všechny Slováky vracející se z ciziny. »Ivan Korčok se vrátí z Ameriky, přečká karanténu a poté z něj bude skvělý ministr zahraničí. Slovensko je v těžké době, Ivan Korčok je prakticky slovenská diplomatická špička,« řekl šéf SaS Richard Sulík, jehož strana navrhla Korčoka na funkci šéfa diplomacie.

Ministrem vnitra se stane někdejší šéf armádní rozvědky Roman Mikulec, který stál za vyšetřováním podezření z tunelování majetku vojenského zpravodajství za první vlády expremiéra Roberta Fica. V roce 2013 policie Mikulce obvinila z ohrožení utajované zkušenosti, soudy ho ale pravomocně obžaloby zprostily. Členem nové vlády nebude exprezident Kiska, který v úterý oznámil, že kvůli zdravotním potížím nepřevezme ani mandát poslance. Ficova strana Směr-SD, která ve volbách skončila na druhém místě, odchází do opozice.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.