Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Chystají se socializovat ztráty firem

Italská vláda se chystá převzít zadluženou leteckou společnost Alitalia. Zestátňování při pomoci velkým podnikům ale nevylučuje, ani francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Jako jeden z možných kroků u strategických podniků zmínil podle týdeníku Der Spiegel zestátňování i německý ministr hospodářství Peter Altmaier.

Italská aerolinky se s problémy potýkají už roky, Řím ale k nezvyklému kroku přikročil až v kontextu nouzových opatření proti dopadům pandemie způsobené novým koronavirem. Italská vláda plánuje zřídit novou společnost, kterou bude zcela ovládat ministerstvo hospodářství a financí, případně založí společnost ve většinovém vlastnictví státu, uvedl kabinet ve svém komuniké.

Časové a další podrobnosti zestátnění Alitalie italská vláda neupřesnila. Podle médií chystá Řím pro sektor letectví, v němž má největší podíl právě Alitalia, záchranný balíček za 600 milionů eur (16,2 miliardy korun).

Ke konci roku analytici vyčíslili, že Alitalia už proplýtvala zhruba devět miliard eur, které dostala z peněz daňových poplatníků. Podnik už přitom záchranným programem prošel dvakrát - v roce 2008 a pak znovu v roce 2014.

Podpořit své firmy se chystá i Francie. »Nebudu váhat s využitím všech dostupných nástrojů na ochranu velkých francouzských společností,« řekl novinářům francouzský ministr financí Bruno Le Maire. »To lze učinit skrze rekapitalizaci, lze to učinit převzetím podílu. Mohu také mluvit o znárodňování, jestliže to bude nutné,« dodal.

Německý ministr financí Peter Altmaier podle týdeníku Der Spiegel už minulý týden uvedl, že zestátnění by mohlo být jednou z variant při záchraně důležitých podniků.

Dodejme, že jakmile se takto zestátněné firmy dostanou do zisku, zmíněné vlády je opět zprivatizují…

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-03-23 00:20
Jako vždy. Zisky jsou jejich a ztráty se socializují". Neměly by
si firmy ze zisků tvořit nějaký "záchranný fond", aby
nebraly pracujícím ze státní pokladnice prostředky na školství,
zdravotnictví a důchody?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.