Ilustrační FOTO - Pixabay

Francie. Na komunální mandáty si musí počkat

Éléonore Lalouxová celý svůj život bojovala za to, aby se k ní okolí chovalo jako k ostatním. Proto se 34letá žena rozhodla vést novou kampaň: stát se ve Francii první ženou s Downovým syndromem, která ve volbách tento měsíc získá křeslo v místním zastupitelstvu. Bohužel koronavirus její cestu podle všeho zkomplikoval. Výsledky 1. kola nebyly zveřejněny, 2. kolo voleb je odloženo na neurčito, podle návrhu premiéra snad na 21. června.

Vyzbrojena širokým úsměvem a pevným odhodláním sháněla Lalouxová podporu pro zvolení ve svém rodném městě Arras v severní Francii. Zdůrazňuje svůj plán na čistší město i dostupnější služby pro lidi s postižením. Ze všeho nejvíc ale hodlá prosazovat spravedlivější společnost. »Život s Downovým syndromem pro mě představoval tvrdý boj. Už mě to ale netrápí,« řekla Lalouxová. »Nyní bojuji za inkluzi. Handicapovaní lidé mají své místo ve společnosti,« dodala.

Jako malou dívku ji rodiče odmítli umístit do školy se zvláštními potřebami, a naopak své dceři vštěpovali sebevědomí, které jí později pomohlo překonat šikanu i získat místo administrativní pracovnice v soukromé nemocnici.

Se svým postižením se prý smířila. Založila sdružení Přátelé Éléonory, které bojuje proti společenským předsudkům spojeným s Downovým syndromem. Také napsala knihu s názvem: Downův syndrom, no a co?

Deset priorit

Elán Lalouxové nepolevuje ani při pokusu o průnik do světa politiky. Načrtla seznam deseti priorit pro Arras, který je relativně bohatým městem o 40 000 obyvatelích v jinak hospodářsky strádající severovýchodní Francii.

Plán zahrnuje instalaci navigace pomocí zvuku a Braillova písma na přechodech pro chodce, elektrické autobusy s rampami umožňujícími nástup vozíčkářům či parky vyčleněné pouze pro psy. »Mám v hlavě mnoho nápadů. Pracuji na nich každé ráno, každý den,« uvedla.

Lalouxová je na kandidátce současného centristického starosty Frédérica Leturqueho, který v roce 2014 zvítězil v místních volbách se ziskem více než poloviny hlasů a nyní je favoritem volebního klání. »Její postižení, síla charakteru, nápady, které má, nás nutí přemýšlet jinak,« řekl Leturque poté, co se setkal s lidmi ze své kandidátky.

Když má chvíli volna od práce i předvolební kampaně, odpočívá Lalouxová hraním na elektrickou kytaru. V oblibě má amerického písničkáře Boba Dylana.

Komunální volby se ve Francii se uskutečnily v neděli a Lalouxové se ještě před týdnem s blížícím se vyvrcholením kampaně dařilo přesvědčovat spoluobčany, že si místo v zastupitelstvu Arrasu zaslouží. »Byla jsem překvapena, když jsem ji viděla na kandidátce. Víte, je to skvělý nápad,« řekla prodavačka v obchodě s čokoládou Chantal Legrandová. »Přeju vám to,« dodala směrem k Lalouxové.

Zmrazeno

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (REM) v pondělí požádala své kandidáty v komunálních volbách, aby přerušili kampaň. Podle deníku Le Figaro navrhl premiér Édouard Philippe ve videokonferenci s předsedy obou parlamentních komor tzv. zmrazit první kolo a odložit druhé na 21. červen.

»Prezidentova strana žádá všechny své kandidáty, aby přerušili kampaň,« vyzval všechny příznivce zástupce REM Stanislas Guerini. »Vzhledem k epidemii koronaviru veškerou pozornost a energii musíme nasměrovat k boji proti viru,« napsal Guerini ve vzkazu. »Teď není chvíle na oslavy ani zklamání,« dodal.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.