Skandál na pokračování. »VIP« podvody s přijímačkami

Americká herečka Lori Loughlinová, známá především ze sitcomu Plný dům, stane na začátku října společně s dalšími sedmi rodiči před soudem kvůli skandálu s podváděním při přijímacích zkouškách na prestižní americké univerzity. Informovala o tom agentura Reuters.

Ve stejné kauze už soudy dříve na 14 dní do vězení poslaly herečku Felicity Huffmanovou, která účinkovala například v seriálu Zoufalé manželky.

Loughlinová a její manžel Mossimo Giannulli jsou mezi 53 lidmi, kteří podle vyšetřovatelů na úplatcích zaplatili dohromady desítky milionů dolarů, aby zajistili svým dětem místo například na Harvardově či Georgetownské univerzitě. Loughlinová podle obvinění zaplatila půl milionu dolarů (11,5 milionu korun), aby byly její dvě dcery zapsány do veslařského týmu na Jihokalifornské univerzitě, ačkoliv ani jedna z nich tento sport nedělala.

Americká herečka Lori Loughlinová. FOTO - Wikimedia commons

Ústřední postavou skandálu, který média označují za největší svého druhu v dějinách, je konzultant pro přijímací řízení William »Rick« Singer. V březnu roku 2019 se přiznal k tomu, že pomáhal s podvody u vstupních testů a podplácel univerzitní trenéry, aby zapsali děti jeho klientů jako členy sportovních týmů, což jim zajistilo místo na vysokých školách.

Právníci Loughlinové podle serveru CBS News před nedávnem uvedli, že herečka a její manžel se cítí nevinní. Údajně se totiž domnívali, že platby Singerovi jsou »legitimní dary« a jedná se o oficiální příspěvky univerzitě či Singerově charitě. Slušný pokus…

Dobročinnou společnost však konzultant podle svého doznání zřídil pouze proto, aby jejím prostřednictvím zasílal úplatky. Právníci Loughlinové zároveň obvinili prokuraturu, že skrývá zásadní důkazy a usiluje o odsouzení obviněných za každou cenu.

K podvodům ve snaze dostat děti na univerzity se podle ČTK už doznalo přes 20 zámožných rodičů včetně Huffmanové, která zaplatila za to, aby školní činitelé upravili některé odpovědi její dcery v přijímacích testech. Před soudem v Bostonu má nyní stanout dalších 15 lidí. Proces s první polovinou z nich včetně Louhlinové začne v říjnu, zbytek před tribunál předstoupí v lednu příštího roku.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.