Ilustrační FOTO - Pixabay

Poslanecký slib skládali v rouškách

S rouškou na tváři a s ochrannými rukavicemi noví slovenští poslanci skládali slib na ustavující schůzi parlamentu, která byla svolána necelé tři týdny po únorových volbách.

Jednání Národní rady kvůli pandemii nového koronaviru provázela mimořádná opatření. Budova parlamentu byla uzavřena pro veřejnost, přímý přenos z úvodní části schůze odvysílal pouze veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska na svém hlavním televizním kanálu. Šéfem sněmovny poslanci odpoledne podle očekávání zvolili populistického kandidáta nové koalice Borise Kollára (Sme rodina).

První schůze poslanců se podle ústavy musí uskutečnit do 30 dnů od vyhlášení výsledků voleb. Po skončení jednání parlamentu dosluhující vláda Petera Pellegriniho předala demisi prezidentce Zuzaně Čaputové, která jmenuje nový kabinet premiéra Igora Matoviče.

Při skládání slibu poslanec podle jednacího řádu sněmovny položí ruku na ústavu, pak podá ruku úřadujícímu šéfovi parlamentu a složení slibu potvrdí podpisem. Přímo do jednacího sálu kancelář parlamentu instalovala stojan s prostředkem na dezinfekci rukou.

Křesla ve 150členné sněmovně si rozdělilo šest stran a hnutí. Čtyři z nich se dohodly na vytvoření vládní koalice, která má v parlamentu 95 křesel. Tato výrazná většina koalici umožní bez pomoci opozice prosadit také změny ústavy. Nastupující premiér Matovič, jehož protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) přesvědčivě vyhrálo volby se ziskem 25 % hlasů, chce změnou ústavy dosáhnout například zavedení plošných prověrek soudců. Slovenské soudnictví od minulého týdne čelí největší korupční kauze v novodobých dějinách země; policie po raziích obvinila 13 soudců z korupce a z dalších trestných činů.

Fico se ozval

Proti Kollárově zvolení předsedou Národní rady se předem postavil expremiér a šéf sociálních demokratů (Smer-SD) Robert Fico, který v rozpravě zmínil také společnou fotografii Kollára s členy slovenského podsvětí.

O někdejších kontaktech Kollára na přední členy bratislavského podsvětí informoval slovenský tisk již po jeho vstupu do politiky v roce 2016. Do médií tehdy unikly také kopie dokumentů kontrarozvědky z roku 1990, že se Kollár podílel na dovozu asi šesti kilogramů heroinu do tehdejšího Československa. Kollár, který vlastní lyžařské středisko na středním Slovensku a také třetí nejposlouchanější rozhlasovou stanici v zemi, nařčení z obchodování s drogami popřel. Hájil se také tím, že jednoho mezitím zavražděného člena slovenské mafie znal od dětství a že se nikdy nepodílel na nelegálních aktivitách.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.