Ilustrační FOTO - Pixabay

Balkon jako vizitka

Mnozí Ukrajinci se v novém režimu pustili do renovace svých domovů podle vlastního (ne)vkusu - a místním symbolem společenského postavení se stal více či méně umně vylepšený balkon.

»Ve většině zemí se podíváte, jak dotyčný bydlí, abyste zjistili, zda má peníze. Na Ukrajině se stačí podívat na balkon,« tvrdí sedmatřicetiletý architekt Oleksandr Burlaka, který fenoménu věnoval celou knihu. Balkony podle něj hodně prozrazují nejen o svých budovatelích, ale také o dějinách, společenských změnách či o ukrajinské povaze.

»Architektura na Ukrajině je víceméně stejná jako všude v Evropě. Ale balkony tu jsou jedinečné,« tvrdí. V nejpodivnějších, nejnápaditějších a nejpovedenějších dílech vidí »bezchybné skloubení funkce a sebevyjádření«. Není divu, že upoutal knihou i námětem internetový časopis Calvert Journal, vydávaný coby průvodce po kreativitě nového Východu.

Kořeny jevu vidí Burlaka ve skutečnosti, že během socialismu bývalo běžné, že jeden byt sdílelo více rodin. Celá rodina mnohdy žila v jednom pokoji a dělila se o kuchyni i příslušenství. Privilegiu většího prostoru a soukromí se těšili ti s přístupem na balkon. A když pak po změně režimu novopečení majitelé bytů měli příležitost k seberealizaci, »odnesly« to právě balkony. Úpravy sice mnohdy porušovaly předpisy, ale žádný vážný postih nehrozil. Balkony se staly symbolem nové doby.

Vyskytují se tu balkony vytvarované do podoby lodního trupu, jiné se přeměnily v druhé vstupy do obydlí, další slouží jako ložnice či nahrávací studio. Vtěsná se na ně i bazének. Jinde slouží k pěstování hub, anebo dokonce k chovu prasete. Mohou je zdobit vitráže, tepané železné tyče, zábradlí z betonového sloupořadí, mohou být celé ze dřeva. Některé nízko umístěné se přeměnily v malá lahůdkářství či kadeřnictví. A navzdory zdání jsou prý možná pevnější než budovy, ke kterým jsou přilepené.

Balkony »ukazují anarchistický charakter naší společnosti«, tvrdí znalec. »Lidé nevěří vládě ani myšlence státu a určitě ne pečovatelského státu, který se o ně postará. Proto se Ukrajinci snaží zlepšit své životy vlastními silami - a začínají od svých domovů,« říká. Nicméně v současnosti i mnozí majitelé těchto vzdušných zámků připouštějí, že v zemi panuje balkonový »Divoký západ« a že by se jim docela zamlouval pořádek, jaký ve veřejném prostoru panuje v Evropské unii.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.