Ilustrační FOTO - Pixabay

Slovensko má novou vládu. A to pravicovou

Tři týdny po parlamentních volbách má Slovensko novou vládu. Prezidentka Zuzana Čaputová v sobotu nejprve jmenovala předsedu hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviče premiérem a následně jmenovala i členy jeho kabinetu.

Nová vláda bude muset do 30 dnů předstoupit před parlament s programovým prohlášením a požádat poslance o vyslovení důvěry. Pravicově populistická koalice má ve sněmovně ale pohodlnou (dokonce ústavní) většinu, takže to bude jen formalita.

Čtyřčlenná koalice pod vedením OĽaNO nastupuje do úřadu v době šíření koronaviru, kvůli kterému Slovensko již zavedlo řadu omezení a několik velkých firem přerušilo výrobu. Pandemie poznamenala i ceremoniál jmenování členů vlády, kteří měli spolu s Čaputovou ochranné roušky a rukavice.

Bez šéfa diplomacie

Jmenování kabinetu se nezúčastnil příští ministr zahraničí Ivan Korčok. Dosavadní velvyslanec ve Spojených státech a dlouholetý diplomat Korčok bude muset po návratu do vlasti nastoupit do dvoutýdenní karantény, která je kvůli koronaviru povinná až na výjimky pro všechny Slováky při návratu z ciziny. Ministerstvo zahraničí dočasně povede vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík (nejpravicovější člen vlády – jeho SaS lze ekonomicky přirovnat k české TOP 09 či ODS). Tato strana právě Korčoka navrhla jako šéfa diplomacie.

Ilustrační FOTO - Pixabay

»Naším společným snem je Slovensko, kde si konečně budeme před zákonem všichni rovni. Chceme fungující zdravotnictví, moudré školství, zdravou ekonomiku, kvalitní dopravu, kulturní kulturu a chráněnou přírodu,« sliboval Matovič v projevu po jmenování premiérem. Dodal, že nová vláda bude vládnout otevřeně a lidem bude říkat úplnou pravdu.

Podle Matoviče Slovensko v souvislosti s pandemií způsobenou novým koronavirem stojí na prahu historicky největší výzvy. »Tuto nejtěžší výzvu v dějinách Slovenska musíme zvládnout společně,« pokračoval nový předseda slovenské vlády.

Také hlava slovenského státu ve svém projevu řekla, že ještě před prosazením plánovaných změn stojí před novou vládou důležitější úkol, a to »ochránit co nejvíce lidských životů v souboji s neviditelným nebezpečím«.

Čaputová tak reagovala na pandemii. Slovensko mělo asi 180 potvrzených případů infekce. Úřady dosud nepotvrdily žádnou slovenskou oběť pandemie, jedna starší žena pozitivně testovaná na koronavirus zemřela podle již bývalého premiéra Petera Pellegriniho na rozsáhlý infarkt.

Na závěr slavnostního ceremoniálu jmenování nové vlády Čaputová a ministři potleskem vyjádřili vděk lidem, kteří pomáhají veřejnosti v souvislosti s koronavirem.

Začal tím, že zaspal

Dopoledne ještě před jmenováním premiérem se podle ČTK Matovič nevyhnul faux pas. Na podpis koaliční dohody se zástupci dalších tří vládních stran dorazil se zpožděním, což zdůvodnil tím, že zaspal…

OĽaNO se dohodlo na vytvoření koalice s populistickým hnutím Jsme rodina, dále s neoliberální stranou Svoboda a solidarita a se stranou Za lidi exprezidenta Andreje Kisky, který se ale kvůli zdravotním potížím vzdal poslaneckého mandátu. Tyto čtyři strany získaly ve sněmovně dohromady ústavní většinu, což chce Matovič využít například k zavedení plošných prověrek soudců. Slovenské soudnictví čelí po nedávném obvinění 13 soudců největší korupční kauze v novodobých dějinách země.

V 16členném kabinetu obsadilo OĽaNO polovinu křesel, kromě premiéra připadla hnutí také například ministerstva financí, vnitra a obrany.

Šestačtyřicetiletý Matovič vstoupil do slovenské politiky v roce 2010, kdy se stal poslancem NR SR a tento mandát vykonával až do jmenování premiérem. Hnutí OĽaNO se ziskem 25 % hlasů vyhrálo únorové parlamentní volby. V předvolební kampani se OĽaNO zejména vymezovalo vůči tehdy nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica. Sociální demokraté po volební porážce skončili v opozici.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 10 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.