Ilustrační FOTO - Pixabay

Miliarda má být doma

Už více než miliardu lidí po celém světě úřady vyzvaly, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma.

Vyplývá to z propočtu, který zveřejnila francouzská agentura AFP. Závazná opatření k omezení pohybu podle ní přijaly vlády v nejméně 34 zemích či závislých územích světa, ve kterých žije 659 milionů obyvatel. Ve většině zemí, které omezily kvůli šíření koronaviru SARS-CoV-19 pohyb obyvatel, platí výjimky pro nákupy nezbytného zboží, jako jsou potraviny či léky, pro návštěvy u lékaře, cesty do práce a z práce či cesty nutné kvůli péči o blízké osoby.

Povinnou celostátní karanténu vyhlásily například Francie, Itálie, Argentina, americký stát Kalifornie, Irák či Rwanda, uvádí AFP. Připojilo se k nim Řecko a v následujících dvou dnech přibudou i Kolumbie a Nový Zéland.

Více než 228 milionů obyvatel světa vyzvaly jejich úřady k dobrovolné sociální izolaci. Nezávazné doporučení vydaly ústřední vlády například v Íránu, Británii či Německu. Agentura AFP upozornila, že tyto dobrovolné výzvy se mnohde míjí účinkem. Například v Británii slunečného víkendu využila podle místních médií řada lidí k výletům do parků a přírodních rezervací.

Desítka zemí světa vydala podle statistiky francouzské agentury také zákazy vycházení v nočních hodinách. Toto opatření se dotklo více než 117 milionů lidí, například obyvatel Burkiny Faso, Chile, filipínské metropole Manily, Srbska či Mauritánie. V Saúdské Arábii zákaz nočního vycházení začal platit  večer.

Některé země karanténu uvalily jen na svá velká města. Podle AFP se to týká Bulharska, Kazachstánu či Ázerbájdžánu. Ve městech s karanténou žije na celém světě kolem deseti milionů lidí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.