Likud zažívá vlastní »medicínu«

Strana Likud izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a její spojenci bojkotovali včerejší parlamentní schůzi.

Svolalo ji uskupení Modrá a bílá Bennyho Gance, které má v parlamentu s podporou patnácti arabských poslanců většinu jediného hlasu. Navrhuje výměnu předsedy parlamentu a ustavení parlamentních výborů.

Parlament byl zvolen ve volbách 2. března, poslanci už složili přísahu, ale předseda Juli Edelstein v době epidemie vyvolané koronavirem jednání sněmovny minulý týden pozastavil. Edelstein je členem Likudu.

Nespokojení Izraelci včera uspořádali už druhý protest za týden a požadovali, aby Kneset zahájil práci. Protest se konal v souladu s omezeními platnými kvůli koronaviru - účastníci demonstrace seděli po jednom v autech. Izrael kromě jiného zakazuje shromažďování více než deseti lidí.

Benjamin Netanjahu. FOTO - Wikimedia commons

»Izrael si zasluhuje fungující Kneset s předsedou, který umožní parlamentní dohled nad prací vlády, a premiéra, který není trestně stíhaný. Bojujeme o zásady demokracie,« uvedli organizátoři včerejšího protestu v prohlášení.

Konvoj aut s účastníky kolem poledne dorazil k budově parlamentu a lidé vyzývali Edelsteina, aby odstoupil.

Ganc nyní z pověření prezidenta Reuvena Rivlina sestavuje vládu. Kneset na včerejší schůzi projednal ustavení výborů a náhradu za Edelsteina.

Sedm poslanců je kvůli epidemii v karanténě a ostraha jim podle izraelského tisku umožnila hlasovat na »sterilním« místě.

Zákonodárci do sálu vstupovali ve skupinách po šesti a v tomto počtu hlasovali.

Likud se spojenci obvinil Modrou a bílou z diktátorského chování. »Modrá a bílá šlape po demokracii, využívá výhody (většiny) jediné osoby a rozhoduje s podporou« arabské kandidátky a stoupenkyně terorismu Haby Jazbakové, uvedl v prohlášení Likud. Jazbaková je poslankyně z komunity izraelských Arabů. Vyjádřila se v minulosti ve prospěch člověka, který prosazoval ozbrojený boj proti Izraeli.

Likud ve svém prohlášení také uvedl, že se v Izraeli zatím nikdy o parlamentních výborech nehlasovalo bez dohody. Izraelský tisk ale upozorňuje, že i Likud několik let vládl s podporou většiny jediného parlamentního hlasu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 12 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.