Ilustrační FOTO - Pixabay

Nečekaný symbol krize

V reakci na koronavirovou krizi si lidé po celém světě začali dělat zásoby životních nezbytností a do centra pozornosti se přitom dostal jeden z nejpodceňovanějších výdobytků: toaletní papír.

Kdy byla tato skromná hygienická potřeba vynalezena? A co lidé používali předtím? Na tyto otázky se rozhodl odpovědět zpravodajský server Deutsche Welle.

Před několika dny se na serveru YouTube objevil videoklip, v němž si muž kupuje kávu s sebou. Ale místo, aby vytáhl peněženku, sáhne do zadní kapsy pro roličku toaletního papíru, odtrhne dva dílky - a třetí strčí prodavači do náprsní kapsy jako spropitné. To je jen jeden z mnoha vtipů kolujících po internetu, které vznikly na téma překvapivého fenoménu: vysoké poptávky po toaletním papíru, který v mnoha zemích světa zmizel z regálů a výjimkou nebyly ani rvačky o tenčící se zásoby.

Hromadění toaletního papíru je příkladem stádního chování, uvedla Britta Krahnová, která učí obchodní psychologii na Vyšší odborné škole v německém Sankt Augustinu. »Toto je chvíle maximální ztráty kontroly, maximální nejistoty a maximální změny. Nikdo neví, co má čekat,« dodala s tím, že lidé chtějí ztracenou kontrolu získat zpátky.

»Když se vyprodaly roušky a dezinfekční prostředky, prostě popadli, co mohli - něco, co se nezkazí. Toaletní papír se stal metaforou bezpečí, pokud ne přímo symbolem této koronavirové krize,« řekla Krahnová.

Po větší část své existence přitom většina lidstva neměla papír, kterým by si utíralo pozadí. Archeologické nálezy v nejstarším solném dole nedaleko rakouského Hallstattu naznačily, že v době bronzové sloužily jako toaletní papír listy devětsilu.

Nejstarší záznamy zmiňující se o toaletním papíru se našly v čínských análech z šestého století. Britský sinolog Joseph Needham (1900-1995) citoval čínského učence Jen Č-tchueje, který v roce 589 napsal: »Papír, na kterém jsou citáty nebo komentáře z Pěti klasiků nebo jména ság, se neodvažuji použít k toaletním účelům.« Pět klasiků je soubor pěti základních konfuciánských textů uspořádaných samotným Konfuciem.

V roce 851 jeden cestovatel napsal: »Číňané si nedělají příliš velkou starost s čistotou. Když dokončí potřebu, neomyjí se vodou, ale jen otřou papírem.«

V roce 1393 císařský soud v Nan-ťingu použil asi 720 000 archů toaletního papíru, přičemž jednotlivé archy měřily 60 krát 90 centimetrů. Sám císař Chung Wu a jeho rodina spotřebovali 15 000 archů »obzvláště jemného, parfémovaného toaletního papíru«.

Naopak ve středověké Evropě lidé používali na otírání zadnic staré hadry, kusy látek nebo chuchvalce vlny. Někdy se uchýlili k mechu, listí, senu a dokonce i ke slámě, napsala ve své knize »Papír: od řemesel po hromadnou výrobu« o toaletním papíru a historii »utírací kultury« Sabine Schachtnerová.

Vykopávky středověkých latrín ve starém hanzovním městě Tartu v nynějším Estonsku odkryly kousky látek používaných jako toaletní papír. Jejich odlišná kvalita vypovídá o společenském postavení domácnosti. Jemnější, měkčí vlněné látky natrhané na pruhy z každodenního oblečení - na nichž ještě místy zůstaly hedvábné výšivky - používaly bohaté rodiny. Chudí měli jen hrubé, prosté tkaniny.

Rozšíření novin a průmyslové výroby papíru byly posledním průlomem v používání této suroviny coby hygienického produktu. Splachovací záchody začaly být oblíbené ve druhé polovině 19. století a nejprve se rozšířily v Anglii. Jejich vznik si následně vyžádal výrobu speciálního papíru, který neucpával odpadní trubky.

Počítání spotřeby

Německá webová stránka, která nabízí uživatelům on-line kalkulačky pro výpočty potřebné v různých životních situacích, nabízí novou funkci. Vzhledem k nákupní panice, která kvůli šíření koronaviru zasáhla řadu zemí světa, se správci rozhodli zájemcům umožnit vypočítat, jak velkou spotřebu toaletního papíru ve skutečnosti mají.

»Pohlížíte úzkostlivě na vaše poslední roličky toaletního papíru a ptáte se sami sebe, jak dlouho vám asi ještě vydrží? Nebo jste si koupili čtyři balení do zásoby a uvažujete ještě o pátém? Tato kalkulačka vám ukáže, jak dlouho vám toaletní papír ještě vydrží,« píše se v úvodu nového pomocníka na stránce Bliztrechner.de, která umožňuje třeba i výpočet procent, spotřeby masa či termínu porodu.

Toaletní papír se stal v posledních týdnech jednou z komodit, kterou se mnoho lidí zásobilo, neboť se obávali problémů s dodávkami i nucené karantény.

Na stránce německé kalkulačky je možné v základním nastavení zadat počet roliček toaletního papíru, které má člověk k dispozici, a to, jak často na toaletu chodí. Rozšířené nastavení pak umožňuje zpřesnit výpočet i díky zadání počtu osob v domácnosti, počtu útržků, které člověk při utírání používá, či plánovaný počet dní karantény.

Například osoba, která se zásobila deseti roličkami papíru a chodí na záchod obvykle třikrát denně, by měla se zásobou vystačit 53 dní. »To je o 39 dní déle, než trvá karanténa,« hlásí rovněž kalkulačka s odkazem na dvoutýdenní karanténu, která se doporučuje v případě nákazy koronavirem. »Neměl bys křečkovat další toaletní papír,« vyzývá aplikace.

»Ve většině případů jsou naše vlastní odhady masivně nadhodnocené a toaletní papír vydrží překvapivě dlouho,« uvedla agentuře AFP k nové funkci správkyně webové stránky Blitzrechner.de Tim Lillingová.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 18 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.