Nedostatečná z demokracie

Současná situace s koronavirem cloumá nejen ekonomikou, ale hlavně emocemi skoro v celé naší společnosti. Tak je tomu i na úřadu pražského magistrátu. Tak třeba paní Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury Magistrátu hlavního města Prahy, se rozčílila na prezidenta Miloše Zemana, že neocenil činnost divadel, ještě je urazil. Tak mu napsala rozhořčený dopis. Přesněji paní radní Třeštíková napsala: »Svým projevem jste nespravedlivě a hrubě urazil desetitisíce skvělých lidí, kteří svým sousedům nabízejí každý den úlevu duše a dnes pomáhají, kde to jen lze. Vaše přání na závěr, ‚abychom se měli rádi, abychom k sobě byli laskaví a abychom dokázali v této těžké době svoji lidskost‘, tak z vašich úst zní spíš jako výsměch. Naopak kulturní obec toto přání plní nesobecky od první chvíle a zasloužila by od vás omluvu.«

Víte, paní Třeštíková, já osobně jsem vůči panu prezidentu svým způsobem také rezervovaný, i když s některými jeho názory a kroky skutečně souhlasím. Nicméně respektuji jeho zvolení většinou voličů, také respektuji hlavně funkci a symboly prezidentského úřadu. Navíc se nevysmívám povýšeneckým urážením voličů současného prezidenta. Jedna věc je, jak reaguje prezident na povyk především české kulturní obce. Z té obce, která není schopna vzájemného kultivovaného uznání a arogantně plive a kydá hnůj na Zemana a Babiše i na prezidentský úřad. Druhá věc je, jak se chovají umělci, divadelníci a filmaři. Jak nekriticky papouškují své mediální vůdce a nechávají si tuto nenávist navrtat do hlavy. Není náhodou Zemanova reakce důsledkem právě tohoto vašeho přístupu a chování?

Zajímalo by mě například, kolik tisíc roušek tedy ušila třeba pseudoumělecká skupina »ZTOHOVEN« a jestli to náhodou nešila z jimi ukradené prezidentské symboliky, státní zástavy? Paní Třeštíková se nedokáže totiž povznést nad tuto společnou nenávistnou politiku vůči prezidentovi, premiérovi, jejich voličům a omluvit se za sprosté, hrubé a jindy jízlivé kolegy. Naopak, žádá omluvu po prezidentovi a diví se, že neocenil současnou bohulibou činnost divadel.

Sám jsem výtvarník a stále se pohybuji v kulturním prostředí a divadlech. Většina umělců a výtvarníků z divadel jsou slušní a velmi citliví lidé, kterým je umění duševní potravou a často i posláním. Otázkou také je, jestli vůbec si tito umělci uvědomují, nejen jak se chovají, ale také, jaké umění pro současnou společnost vytvářejí.

Kritizují se staré časy socialismu, a přitom si neuvědomujete, že umělecká sféra nebyla nikdy tak svobodná jako právě v těchto socialistických dobách. Nebyla totiž pouhou vyprázdněnou služkou kapitalismu. Nezbývá, než vám dát nedostatečnou z demokracie a společenské výchovy.

Roman BLAŠKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 92 hlasů.

Roman BLAŠKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2020-03-28 03:09
jsou to ještě umělci? Z rudých umělců jsou z nich černohnědí
zaměstnanci .
rosemil71
2020-03-27 19:33
Miki,mlčeti zlato.Proč to pořád nechcete pochopit?To jste opravdu
větší blbec,než jsem doufal?
fronda
2020-03-27 02:42
Blaško má pravdu. Dokonce i antikomunisti mohli pracovat v kultuře.
Kolik je dnes v kultuře komunistů? Žádný. Nesvobodná doba.
slechta48
2020-03-26 09:43
A zase se crétin plete. V čele závodů o nejpitomější komentář je
opět Harfovic Martin. Příště nenazývej Psychiatrickou nemocnici
Kosmonosy "lázně"! Přeji Ti šikovateli příjemný a
dlouhodobý pobyt v posledním volném klecovém lůžku.
velkymaxmilian
2020-03-26 09:18
Soudruh Blaško se sice inkriminovaným odstavcem momentálně propracoval
na čelo pelotonu hlouposti, ale ještě nezvítězil. V rámci autorů,
kterým HaNo poskytují prostor má neméně "zdatné
soupeře"...
donald.kaczerowski
2020-03-26 08:52
Už dlouho jsem se tak nezasmál jako nad posledním odstavcem tohoto
článku.
miki.13
2020-03-26 08:04
S.Blaško, po větě v posledním odstavci "umělecká sféra nebyla
nikdy tak svobodná jako právě v socialistických dobách" , jste
dosáhl nejvyšší mety a za mě stručná otázka. Co na to říká váš
psychiatr?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.