Ilustrační FOTO - Pixabay

Obžaloba za vraždu Chášukdžího

Istanbulská prokuratura připravila obžalobu 20 lidí, včetně dvou bývalých blízkých spolupracovníků saúdskoarabského korunního prince, kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího.

Informovala o tom agentura Reuters. Kritik vlády Saúdské Arábie, který žil před svou smrtí přes rok v exilu v USA, byl zabit v říjnu 2018 v Istanbulu na saúdskoarabském konzulátu, když si šel vyzvednout doklady kvůli svatbě.

Rijád, který tehdy smrt novináře na konzulátu v Istanbulu zprvu popíral, loni odsoudil za zabití Chášukdžího pět lidí k trestu smrti a tři osoby k trestům vězení. Osvobodil ale dva hlavní podezřelé - bývalého poradce korunního prince Saúda Kahtáního a exnáměstka šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmada Asírího. I tyto dva muže istanbulská prokuratura nyní obžalovala.

Džamál Chášukdží (březen 2018). FOTO - Wikimedia commons

S rozsudkem v procesu v Saúdské Arábii, který se konal s vyloučením veřejnosti a médií, loni vyjádřila nespokojenost mimo jiné organizace Novináři bez hranic (RSF), která ho označila za »výsměch«.

Spravedlnosti jím nebylo učiněno zadost ani podle Turecka či zvláštní zpravodajky OSN pro lidská práva Agnes Callamardové, která případ vyšetřovala a vraždu označila za »mimosoudní popravu«. Doporučila také zahájit vyšetřování korunního prince Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království.

Džamál Chášukdží ve svých článcích kritizoval saúdskoarabské nejvyšší vedení, včetně korunního prince, který loni připustil odpovědnost za vraždu s tím, že »se to stalo v době, kdy na věci dohlížel«. Princ ale odmítl, že by dal k vraždě pokyn.

Chášukdžího zmizení začala jako první prošetřovat turecká prokuratura. Saúdská Arábie nejprve tvrdila, že Chášukdží z konzulátu odešel. Jeho smrt přiznala až po více než dvou týdnech s tím, že byla vykonána zvláštním týmem bez vědomí korunního prince. Prohlídku konzulátu umožnil Rijád až téměř dva týdny po vraždě.

Zabití Chášukdžího bylo podle audiozáznamů citovaných tureckými médii nanejvýš brutální. Jeho tělo bylo podle těchto zdrojů patrně rozčtvrceno, odvezeno z budovy a dosud se nenašlo.

Istanbulská prokuratura zakládá svou obžalobu na analýze záznamů z mobilních telefonů podezřelých, z kamer na letišti a v blízkosti konzulátu či na výpovědích svědků.

Vražda vyvolala bezprostředně pobouření řady zemí, které ale nakonec nevedlo k téměř žádným konkrétním krokům vůči Saúdské Arábii, tedy významné ropné velmoci a americkému spojenci na Blízkém východě.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.