Ilustrační FOTO - Pixabay

Desetinásobná Hirošima

Ve výši 25,6 kilometru nad Beringovým mořem u pobřeží Kamčatky explodoval v prosinci 2018 meteorit. Síla výbuchu 10krát překonala výbuch atomové bomby, svržené na konci 2. světové války na Hirošimu. Byla však slabší než exploze meteoritu, který v únoru 2013 vybuchl nad ruským městem Čeljabinsk na Urale.

Expert Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Lindley Johnson řekl, že k výbuchům o takové síle dochází dvakrát až třikrát za století. V daném případě šlo o druhý nejsilnější výbuch za posledních 30 let. Explozi zaznamenaly vojenské družice. Informaci předalo NASA americké vojenské letectvo. Meteorit vybuchl nad mořem, tak nevyvolal takovou pozornost, jako před lety ten čeljabinský, zachycený například i kamerami na čelních sklech mnoha ruských motoristů. Navíc tlaková vlna vyrazila na Urale mnoho oken, jejichž úlomky poranily 1200 lidí, a odhad škod dosáhl miliardy rublů (tehdy 630 milionů Kč). Vědci odhadli, že čeljabinský meteorit vybuchl 30krát větší silou než bomba nad Hirošimou.

Loni v březnu, tedy právě před rokem, se výbuch nad Kamčatkou dostal na konferenci v The Woodlands nedaleko Houstonu v Texasu. Nad Beringovým mořem vede mnoho leteckých linek, a tak měli vědci naději, že výbuch v podobě obrovské ohnivé koule okolo poledne místního času 18. prosince 2018 zahlédl některý pilot.

Kongres USA v roce 2005 pověřil NASA, aby do roku 2020 dokázala odhalit v blízkosti Země až 90 % asteroidů o velikosti 140 a více metrů, jejichž srážka se Zemí by případně postihla celé regiony. Ale splnění prý potrvá dalších 30 let. NASA se však může pochlubit, že v červnu 2018 pozemní observatoř v Arizoně objevila malý, třímetrový asteroid asi osm hodin před nárazem. Centrum pro studium objektů blízkých Zemi v NASA poté přesně určilo dráhu asteroidu, použitou pro výpočet možného místa dopadu na jihu Afriky. Ohnivá koule pak byla skutečně zaznamenána na záběrech bezpečnostní kamery na farmě v Botswaně, v jejímž okolí se později našly úlomky.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 18 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.