Ilustrační FOTO - Pixabay

O nesmyslech Světové zdravotnické organizace

Vyjádření Světové zdravotnické organizace o nesmyslnosti celoplošného nošení roušek má podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly vést k tomu, aby nebyl jejich nedostatek pro zdravotníky. Jinak je ale stanovisko organizace nesmyslné.

Podle Světové zdravotnické organizace mají roušky nosit jen nemocní a při jejich snímání hrozí riziko nákazy. »Světová zdravotnická organizace vydává řadu prohlášení, která jsou možná motivovaná trochu politicky. Politika zatím je, že celosvětově je nedostatek ochranných prostředků. Snaží se, aby ochranné prostředky dominantně zůstaly pro zdravotníky,« uvedl Prymula. V ČR je podle Prymuly situace jiná díky tomu, že vláda lidi vyzvala, aby si vyrobili roušky vlastní, či použili šátek nebo šálu. Tím pádem nevytvářejí poptávkový tlak na roušky jednorázové, určené hlavně pro zdravotníky.

S argumentem organizace, že roušku by měli nosit zejména nemocní, Prymula souhlasí, má to však háček. »My nevíme, kdo nemocný je. Bezpříznakových může být 30 až 40 procent lidí. Nebo ještě nemají příznaky v inkubační době, virus šíří už 2,5 dne a maximum infekčnosti je 15 hodin před nástupem příznaků,« upozornil Prymula na nelogičnosti ve vyjádřeních Světové zdravotnické organizace.

Nošením roušky podle Prymuly člověk nechrání sebe, ale ostatní. »Bariéra snižuje výskyt aerosolu minimálně o 80 procent. Když je budeme nosit všichni, tak padá argument Světové zdravotnické organizace, že budou kontaminované a bude možné se nakazit při jejich snímání,« řekl náměstek. Přesto ale doporučuje po sundání roušky mytí nebo dezinfekci rukou.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 16 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.