Reklama

Kdo způsobil finanční krizi v roce 2008?

V New Yorku stojí budova momentálně nejmocnější banky USA. Na rozdíl od jiných bank chybí nad vchodem její jméno. Jedná se o Goldman Sachs (GS).

Tato banka není pro obyčejné lidi, ale jen pro velkopodnikatele, koncerny a státy. Stojí pro chamtivost, diskrétnost a riziko. V 90. letech začala banka, která má 23 tisíc zaměstnanců, přijímat matematiky pro své dalekosáhlé spekulace.

Nomi Prinsová, která od GS odešla, popsala, jak si banka zajišťuje absolutní poslušnost. Noví zaměstnanci byli objednáni na 17. hodinu v pátek odpoledne. V 19 hodin se někteří domnívali, že už nikdo nepřijde, a odešli. Teprve ve 22 hodin přišel šéf a rozdal nějaké papíry. Ti, co odešli, byli v pondělí propuštěni.


Pod vedením Gary Cohna začala banka sázet proti vlastním zákazníkům, prodávala jim cenné papíry ABACUS. GS získala provizí 750 milionů eur a cílem bylo obrat vlastní zákazníky o peníze. Německá banka IKB chtěla také hrát roli na Wall Streetu a koupila ABACUS od GS za 115 milionů eur, čímž zbankrotovala a musela být zestátněna.

V akci ABACUS figuroval Francouz Fabrice Toure. Zatímco jiní »banksteři« stopy pečlivě zametou, Toure byl úplně bezstarostný a posílal své přítelkyni e-maily jako: »Dnes jsem prodal ABACUS sirotkům.« Skandál se dostal až k parlamentu, kde byl Toure vyslýchán. Zradila ho vlastní banka GS, která jeho maily přeložila do angličtiny a předala úřadům. Po zaplacení 400 milionů dolarů, což je zisk za 14 dní, bylo soudní řízení proti GS zastaveno.

Tajná informace

Už v dubnu 2008 byli poslanci tajně informováni, že v září propukne finanční krize. Šéf předsednictva Goldman Sachs přešel do vlády USA jako ministr financí. Banka Lehman Brothers (LB) byla pro GS konkurencí. V září se LB dostala do potíží, je otázkou, zda vlastní vinou, či za přičinění GS.

Ministr financí Henry Paulson odmítl LB zachránit a zahájil tak finanční krizi. Ač byl pro svou blízkost ke GS kritizován, nepodařilo se nic dokázat. Před parlamentem tvrdil, že své GS akcie za 200 milionů prodal, ale poslance nepřesvědčil, že nejedná v zájmu Goldman Sachs. Následně hrozil bankrot pojišťovny AIG, do které banka GS investovala 10 miliard dolarů.

AIG samozřejmě Paulson zachránil, a tak 10 miliard daňových poplatníků putovalo zpět, do trezorů Goldman Sachs. Tato banka vydělala na krizi, která mnoho lidí připravila o úspory, domy, a dokonce i o život, 1,5 miliardy dolarů.

»Nůž« Blankfein

Ředitel GS Lloyd Blankfein, který tvrdí, že na Zemi provádí práci boží, se stal v roce 2009 bankéřem roku. Blankfein pochází z dělnické třídy a u GS se dostal až nahoru. Kvůli své tvrdosti a dravosti získal přízvisko »nůž«.

Jeho bonus za rok 2008 - sedm milionů dolarů. Je třeba vědět, že USA neprovádí choulostivé operace pomocí státních orgánů, jako CIA nebo NSA, ale vysílá agenty EHM (Economic hit men), kteří jsou zaměstnanci amerických koncernů a bank, aby následky nepadly na stát.

V úmyslu rozbít EU bylo třeba dostat do Unie stát, který by svým bankrotem a následným domino efektem EU rozbil. GS zvolil Řecko. Řecká správa státních dluhů měla dobrou pověst, ale Řecko nesplňovalo kritéria pro vstup do EU. Banka GS zapojila své špičkové síly, Gary Cohna a Johna Paulsona.

Pomohl trik

Pomocí triku a tajné dohody se podařilo na papíru snížit řecké dluhy o 40 %. Eurostat, který měl provádět kontrolu, nereagoval. Manipulace kont byla legální. Roku 2001 bylo Řecko přijato do EU a oddalo se bezstarostnosti.

Řecko po vstupu do EU dostalo laciný úvěr a samozřejmě nejvíce peněz šlo do kapes řecké nejbohatší vrstvy, která je převedla na svá konta do ciziny. Podmínkou pro vstup do EU bylo odstranění ochranných cel a hospodářsky nejmocnější státy zničily řecké podniky, které nemohly konkurovat.

Za svou »pomoc« Řecku dostal Goldman Sachs provizi 500 milionů euro. Před 2500 lety existovala v Athénách demokracie, o které dnes můžeme jen snít. Periklés zabavil zlato rejdařského svazu a použil ho k vybudování Athén. Nyní bohatí Řekové mají ve Švýcarsku více peněz, než obnáší státní dluh. V Řecku nevládne žádný Periklés a na zabavení těchto peněz se nikdo neodváží ani pomyslet.

Všude lidé od GS

Na důležitých místech vlády USA se nachází více lidí od GS. Robert Rubin, M. Peterson, Dudley, Garney. Není instituce bez vlivu Goldman Sachs. Roku 2010 zachvátila finanční krize Evropu. Řecko se stalo snadnou obětí pro GS, a kde teče krev, jsou i jiní žraloci.

Dluh Řecka odpovídá 100 % hrubého domácího produktu, každý rok musí Řecko 400 mil. eur dluhy splácet a platí GS zisk šest milionů eur. Miliardy pomoci EU, poplatky na letištích, dálnicích, přístavech a jiné jdou přímo do trezorů Goldman Sachs a jiných bank na splácení půjček a úroků. V červnu 2011 se stal Mario Draghi šéfem Evropské centrální banky.

Draghi byl v letech 2002-05 předním bankéřem u GS, odpovědným za spekulace týkající se tzv. třetích států. Mario Monti, premiér Itálie, byl poradcem u GS, stejně jako Romano Prodi. I další lidé na důležitých místech pocházejí od GS. Essing, Smith, Papademos, celkem jich je nejméně 15, které je možno spojovat s GS.

Je otázkou, zda lidé pocházející z banky, která zřejmě usiluje o rozbití EU a eura, mohou Unii zachránit. Carrigan, jeden z vedení Goldman Sachs, se zodpovídal před Evropským parlamentem za podvod s Řeckem. Na otázku, zda by to udělali znovu, pokud by k tomu měli příležitost, odpověděl po krátkém přemýšlení kladně.

Josef ONDRÁČEK podle TV ARTE Themenabend ze 4. září


Z dalších článků zahraničního zpravodajství na straně 8 si můžete např. přečíst:

  • Odsouzení blokády proti Kubě sílí - V OSN zesiluje odmítání blokády Spojených států amerických vůči Kubě. Bylo to slyšet v projevech řady šéfů států a vlád, kteří vystupují ve všeobecné rozpravě. Například 29. září zazněla tato kritika z úst prvního ministra státu Antigua a Barbados Winstona Baladvina Spencera........
  • Cestovka láká do starověku - Uzbecká cestovní kancelář PBT vábí zájemce o dovolenou v Bulharsku na mapku, která zachycuje území této balkánské země v roce 893. Tehdy k bulharské říši patřily rozsáhlé oblasti dnešního Rumunska, Makedonie, Albánie, Řecka a Srbska. Díky uzbecké štědrosti bulharské hranice končí na březích Jaderského a Egejského moře. Mapka také zdůrazňuje, že součástí Bulharska je i Sedmihradsko, které dnes patří Rumunsku.......
  • Miliony pro Nový Zéland - Nový Zéland se dohodl s majiteli nákladní lodi Rena, jež ztroskotala loni u jeho břehů a způsobila rozsáhlé ropné znečištění oblasti. Vlastníci plavidla slíbili, že zaplatí až 38 milionů novozélandských dolarů (614 milionů korun) jako kompenzaci za nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách země......

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 35 hlasů.

Josef ONDRÁČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama