Ilustrační FOTO - Pixabay

OSN vyzvala ke zrušení mezinárodních sankcí

Expertka OSN vyzvala ke zrušení mezinárodních sankcí vůči státům, jako jsou Venezuela, Írán či Severní Korea. Rozhodnutí by podle ní mělo přispět k tomu, aby se do těchto zemí v období pandemie způsobené koronavirem dostaly zásoby potravin.

Jedním z koronavirem nejhůře zasažených států je Írán, který čelí rozsáhlým americkým sankcím. Počet úmrtí na onemocnění COVID-19 v Íránu v úterý podle oficiální bilance dosáhl 2898 a počet nakažených stoupl na 44 606. Venezuela má zatím přes 100 nakažených a tři úmrtí, zatímco izolovaná Severní Korea, jež sdílí hranici s Čínou a Jižní Koreou, dosud o žádném případu nákazy neinformovala.

»Trvající devastující ekonomické sankce proti Sýrii, Venezuele, Íránu, Kubě a do menší míry Zimbabwe, abychom jmenovali ty nejvýraznější případy, velmi ohrožují právo běžných občanů na dostatek adekvátních potravin,« uvedla v prohlášení Hilal Elverová, která je nezávislou expertkou OSN na právo na potraviny. Elverová zdůraznila, že sankce by měly být zrušeny okamžitě, jelikož jde o humanitárně tíživou a z praktického hlediska naléhavou situaci. Otázkou sice je, na základě jakých zdrojů se Elverová domnívá, že zrovna na Kubě hrozí hlad, ale ohledně absurdnosti sankcí a jejich dopadu právě na obyčejné smrtelníky, netřeba pochybovat.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová, která je lékařkou a exprezidentkou Chile, rovněž vyzvala ke zmírnění sankcí. »Je životně důležité, abychom zabránili kolapsu zdravotních systémů,« zdůraznila s tím, že selhání zdravotnictví by mělo obrovský dopad na počet úmrtí, šíření nákazy a utrpení lidí. »Překážky v dovozu důležitých zdravotnických zásob, včetně přílišného dodržování sankcí ze strany bank, dlouhodobě poškodí zranitelné komunity,« uvedla.

Zdravotnické zboží do Íránu

Francie, Německo a Británie vyvezly do Íránu zdravotnické zboží. Podle úterního sdělení Německa se jednalo o první transakci v rámci zvláštního obchodního mechanismu INSTEX určeného k dodávání zboží a potravin. Jde o komplikovaný systém výměnného obchodu, který má obejít účelové americké sankce. Mechanismus byl založen poté, co USA odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a zavedly proti islámské republice sankce.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý představila návrh na zrušení tvrdých sankcí vůči Venezuele včetně těch, které doléhají na klíčový ropný sektor. Jako podmínku si USA ovšem kladou vytvoření přechodné venezuelské vlády složené z opozice i stoupenců vlády prezidenta Nicoláse Madura Morose. Ten to ale jako další pokus o vměšování do vnitřních záležitostí země rezolutně odmítl.

Propásly šanci

Íránský prezident Hasan Rúhání uvedl, že Spojené státy propásly historickou šanci zrušit sankce proti Íránu v době pandemie. Zároveň ale poznamenal, že sankce neohrozily boj Teheránu s infekcí. Informovala o tom ČTK. »Byla to pro Američany velká šance se omluvit ... a zrušit nespravedlivé a neférové sankce vůči Íránu,« uvedl Rúhání na jednání kabinetu, které vysílala íránská televize. »Sankce nedokázaly zabránit naší snaze bojovat s koronavirem,« doplnil.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 14 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.