Úřady umožnily odjíždět z Wu-chanu

Tisíce Číňanů začaly urychleně opouštět Wu-chan poté, co úřady po více než dvou měsících ve středu po půlnoci místního času uvolnily zákaz vycestovat z města, kde se koronavirus, jenž způsobil globální pandemii, poprvé objevil.

Mnozí cestující město opouštěli v ochranných oblecích a na nádraží čekali na první noční vlak z Wu-Chanu. V rozhovorech s médii neskrývali radost a úlevu.

»Wu-chan v této epidemii přišel o hodně a jeho obyvatelé zaplatili vysokou cenu,« uvedl 21letý muž, který se vracel do práce v restauraci v Šanghaji. »Myslím, že všichni jsou teď po zrušení karantény docela šťastní,« doplnil.

Čínská vláda odhadla, že Wu-chan, kde byla karanténa zavedena 23. ledna, ve středu vlakem opustilo asi 55 000 lidí. Státní agentura Nová Čína uvedla, že už před půlnocí se u výjezdů z města začaly tvořit kolony osobních automobilů čekající na odstranění zátarasů. Obnoveny byly také lety z wuchanského mezinárodního letiště.

Wu-chan byl prvním městem na světě, kde úřady kvůli koronaviru, zavedly přísné omezení pohybu. Opatření byla krátce nato zavedena ve zbytku provincie Chu-pej. Několik milionů lidí tak zůstalo uvězněno doma a odříznuto od okolního světa.

V uplynulých týdnech čínské úřady hlásily čím dál méně nově nakažených a zemřelých, zdravotní komise poprvé uvedla, že za uplynulých 24 hodin v zemi na koronavirus nikdo nezemřel. Stalo se tak poprvé od začátku zveřejňování statistik v lednu.

Nadále nicméně panují obavy z nárůstu počtu infikovaných, kteří se do země vracejí ze zahraničí, a hrozby šíření viru kvůli lidem, kteří nemají příznaky, ale mohou nakazit další.

Karanténa v Chu-peji se začala uvolňovat před dvěma týdny, kdy byla obnovena doprava do města z jiných koutů Číny.

Život ve Wu-chanu se ale zdaleka ještě nevrátil do starých kolejí, a řada opatření tak bude dál platit kvůli hrozbě druhé vlny nákazy. Školy zůstanou uzavřeny a úřady obyvatele města od vycestování odrazují. Podle vládních odhadů má většina odjíždějících namířeno na jih za prací. Mnozí musí nejprve doložit, že se virus ve čtvrti, kde bydlí, už nevyskytuje. Po příjezdu do jiné provincie budou mnozí muset podstoupit dvoutýdenní karanténu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.