Americké veřejné zdravotnictví nemá peníze

Ačkoli USA čelí pandemii nemoci COVID-19 způsobené koronavirem a zdravotnická zařízení v nejpostiženějších částech země jsou přetížená, řada amerických nemocnic poslala část personálu na nucenou dovolenou.

Důvodem je, že nemocnice kvůli krizi přichází o zdroje příjmů, jako jsou například platby za operace na žádost pacientů, informovala televize CBS News.

Vedení nemocnice Jackson Memorial Hospital v Miami na Floridě uvedlo, že kvůli finančním problémům muselo přistoupit ke snížení platů, část zaměstnanců byla navíc vyzvána, aby dočasně setrvala doma na dovolené. E-mail s informací, že si musí vybrat týden dovolené, dostala v této nemocnici i sestra Angela Fairchildová.

»Nemohla jsem to pochopit, protože v celé zemi je krize a po sestrách je poptávka,« řekla Fairchildová. »V zařízeních, která se potýkají s koronavirem a kde mají hodně nakažených pacientů, se volá po tom, aby zdravotníci chodili do práce. Takže jsme tak trochu v rozpacích,« dodala.

Klinika v Miami není jediná, která se k posílání personálu na nucenou dovolenou uchýlila. Všeobecná nemocnice v Bostonu dočasně postavila mimo službu asi 700 zaměstnanců. Klinika ve městě Sarasota na Floridě, která za březen zaznamenala propad v tržbách o 16 milionů dolarů (408 milionů korun), poslala na dovolenou část zaměstnanců a dalším snížila hodinové úvazky. Snížit úvazky musela i nemocnice ve městě Syracuse ve státě New York, který je jednou z nejpostiženějších částí USA.

O problému ví i americké ministerstvo zdravotnictví na základě průzkumu, který vypracovala inspekce resortu. Zjistila, že nemocnice se vedle nedostatku ventilátorů, ochranných prostředků pro zdravotníky a velkého počtu nakažených pacientů potýkají právě s nedostatkem peněz, který se snaží vyřešit dočasným snižováním stavů.

»Kvůli přípravě na péči související s touto infekční nemocí pozastavily nemocnice operace na přání pacientů, které klinikám přináší peníze,« uvedli inspektoři ministerstva zdravotnictví. »Pozastavily i jiné procedury. Takže přicházejí o tržby,« doplnili.

Na nedostatek peněz jako problém poukázal i Carlos Migoya, šéf neziskového zdravotního systému, který mimo jiné spravuje i miamskou kliniku Jackson Memorial Hospital. »Jsme systém veřejného zdravotnictví. Naše provozní marže jsou skutečně velmi malé. Nevyděláváme velké peníze a ani se neopíráme o žádný velký kapitál, jako je tomu v případě zdravotních systémů zaměřených na zisk,« vysvětlil Migoya.

Migoya poukázal na to, že nemocnice pod správou jím vedené organizace přišly o 40 % příjmů, neboť pozastavily operace prováděné na žádost pacientů. Odhaduje také, že jen za duben to bude znamenat ztrátu 25 milionů dolarů (638 milionů korun). Doplnil, že se soustředí na lékaře a sestry v první linii, kteří pečují o infikované, v ostatních odděleních ale musí škrtat.

Na dotaz, kdy jeho nemocnice narazí na dno, Migoya odpověděl, že se tam již nachází. »Jakmile se tržby zastaví, jsme v koncích. Nevíme jen, jak dlouho to bude trvat,« dodal.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 23 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2020-04-09 14:15
USA vydávají na své zbrojení 700 miliard USD. Takže peníze jsou.
slechta48
2020-04-09 11:14
Kuwa, kde zase "kapitáni" kapitalismu udělali chybu? Prý,
volný trh a konkurence vše vyřeší, stát se má zcvrknout natolik, že
nebude vidět a nikomu ani chybět, jak nás od hadráku odborníci od
Modrých strak a sTOPky školili ...
famm
2020-04-09 10:16
Koronavirové poučení-nákup roušek nám ukázal, jak dopadneme v
případě potravinové krize
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.