Ilustrační FOTO - Pixabay

Solidaritě ANO, blokádě NE

Jak se pandemie COVID-19 šíří po celé planetě, tak způsobuje obrovskou lidskou bolest a ztráty. Situace tragicky potvrzuje existenci dvou různých přístupů.

Jeden spočívá v tom, aby zisky a zavedení globální kontroly bolo povýšeno nad ochranu zdraví veřejnosti a blaho svých vlastních občanů a jiný, který klade zdraví a spokojenost lidí nad všechny ostatní zájmy. Uprostřed pandemie COVID-19 se lidé na různých kontinentech stávají svědky internacionalismu a solidarity projevované Kubou, která reaguje na výzvy o pomoc vysláním lékařských týmů do desítek zemí. Tento humanitární přístup je pokračováním letité praxe, která zůstává bez povšimnutí, kdy kubánští lékaři a sestry přišli na pomoc zemím zasaženým přírodními katastrofami nebo epidemiemi.

Přestože slovo »solidarita« se ozývá z různých koutů jako nezbytný přístup, aby celá planeta zvládla pandemii, USA se rozhodly prohloubit nezákonnou hospodářskou, obchodní a finanční blokádu uvalenou na Kubu. V těchto kritických dobách, kdy jsou ohroženy lidské životy, USA zavedením exteritoriální klauzule Helms-Burtonova zákona brání tomu, aby osobní ochranné prostředky, ventilátory a testovací soupravy byly získány nebo se dostaly na Kubu. Jedná se o nejděsivější projev zločinecké 60leté blokády a jejích důsledků pro život a ekonomický rozvoj Kuby a jejích obyvatel. Za těchto podmínek komunistické a dělnické strany z iniciativy kyperské strany AKEL:

odsuzují kriminální hospodářskou, obchodní a finanční blokádu Kuby, Spojenými státy

požadují okamžité zrušení nezákonné blokády USA vůči Kubě

tlumočí své poděkování Kubě za projevy solidarity, kterou projevuje lidem v nouzi, vysíláním svých lékařských týmů

vyjadřují svou solidaritu s Komunistickou stranou Kuby, kubánskou vládou a lidem Kuby v jejich boji za obranu socialistické cesty rozvoje země.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 18 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-04-17 12:38
Kapitalizmus a solidarita? Její zbytky, přes 30 let
"přeškolování" v duchu - starej se sám o sebe, pouze jen v
lidech přežívají!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.