Ilustrační FOTO - Pixabay

Kdo útočí na počítače nemocnic?

Fakultní nemocnice Ostrava se v noci na pátek stala terčem kybernetického útoku. Cílem byl jeden z jejích serverů. Útok odrazila.

Podobné útoky správci její sítě odrážejí často, řekla mluvčí zdravotnického zařízení Petra Petlachová. Před útoky na počítačové systémy nemocnic a dalších významných cílů varoval ve čtvrtek Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle jeho zjištění byly útoky v přípravné fázi, což se děje zejména prostřednictvím takzvané spear-phishingové kampaně.

»FN Ostrava byla už před několika dny terčem cíleného phishingového útoku. Úspěšně jsme ho odrazili. V noci jsme odrazili jiný druh útoku na náš server. Děláme průběžně maximální možná opatření k zabezpečení a ochraně naší IT infrastruktury,« uvedla Petlachová. Podrobněji se nemocnice z bezpečnostních důvodů vyjadřovat nechce.

Premiér Andrej Babiš ujistil, že stát věnuje absolutní pozornost hrozbě útoků cílících na počítačové systémy nemocnic, před nimiž NÚKIB ve čtvrtek varoval. »K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich partnerů. Informace, které máme k dispozici, vedou k důvodné obavě z reálné hrozby závažných kybernetických útoků na významné cíle v České republice, především ale na systémy zdravotnických zařízení,« uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Kybernetické útoky na nemocnice jim mohou způsobit provozní ztráty v desítkách milionů korun. Jeden útok může podle IT expertů vyřadit síť i na několik dnů, což je v současné epidemii koronaviru vážnou hrozbou. Například v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy se po kybernetickém útoku z konce března zatím nepodařilo obnovit fungování všech počítačových systémů. V provozu je zhruba 90 procent počítačů a systémů, zbytek se snaží specialisté obnovit. Technici se například snaží získat staré soubory, které byly na počítačích uložené, řekla ředitelka nemocnice Dana Kolářová.

Zdravotnická zařízení podle poradenské firmy BDO patří mezi nejzranitelnější cíle. Měsíčně přitom evidují stovky pokusů o zavirování. Loni čelila kyberútokům pětina všech nemocnic v ČR. Od roku 2011 se počet odhalených útoků na nemocnice a další organizace zvýšil pětkrát.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 9 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.