Vodní dílo Dalešice. FOTO - Wikimedia commons

Dukovany podstatně omezí spotřebu vody

Jaderná elektrárna Dukovany chce snižovat odběr chladicí vody z dalešické přehrady. Ve druhé polovině letošního roku zavede systém úpravy vody za deset milionů korun, díky němuž by měla elektrárna ročně ušetřit dva až osm milionů kubických metrů vody. Ještě větší úspory chladicí vody by měl přinést nákladnější projekt, který bude ČEZ v Dukovanech testovat.

Informoval o tom mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Elektrárna Dukovany teď pro chlazení svých technologií ročně potřebuje asi 55 mil. kubíků vody, čerpá ji z přehrady Dalešice na řece Jihlavě. Zpátky se vrací necelá polovina odebrané vody. K úsporám vody už přispívá postupná modernizace vestaveb 125 metrů vysokých chladicích věží jaderné elektrárny.

»Letos spustíme úpravu surové vody z přehrady pomocí stabilizátorů pro omezení vzniku úsad a nečistot v technologii. Chceme tak ročně ušetřit dva až osm milionů kubíků vody,« uvedl ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Druhým připravovaným opatřením je odstraňování nečistot rozpuštěných ve vodě odsolováním. Spotřeba surové vody pro chlazení dukovanských bloků by díky tomu mohla klesnout o osm až 16 mil. kubíků ročně. Potřebná technologie by ale stála okolo miliardy korun. Proto budou energetici nejdřív ověřovat účinnost tohoto procesu v reálných podmínkách pomocí zkušební linky, s jejímž spuštěním počítají v příštím roce.

Další chystané opatření se týká technologie výroby takzvané demineralizované vody, která se používá v primárním i sekundárním okruhu elektrárny. Chystaná modernizace této výroby by měla zajistit snížení spotřeby chemikálií, voda vypouštěná z elektrárny by tak měla obsahovat méně nečistot.

Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v České republice. Aktuálně vyrábí elektřinu tři ze čtyř dukovanských bloků, poslední je v odstávce.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 10 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2020-04-20 01:34
Je to hrdá katedrála socialismu. Škoda, že odpadní teplo se
nezužitkuje.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.