Ilustrační FOTO - Pixabay

Zahraniční dělníci odcestovali domů, stavební firmy za ně hledají náhradu

Stavebním firmám v České republice kvůli opatřením proti šíření koronaviru odcestovala domů v průměru zhruba čtvrtina zahraničních pracovníků. Jejich odjezdem se muselo zabývat 72 procent firem. Negativní dopad této situace na celé stavební odvětví očekávají více než čtyři pětiny stavebních společností.

Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research. Dvě třetiny dotázaných stavebních společností zavedly práci z domova bez změny platu či pracovní činnosti u zaměstnance. Jen osm procent poskytlo zaměstnancům placené volno, desetina neplacené volno. Téměř pětina firem nabídla svým pracovníkům jiné řešení, například zkrácení směny nebo procentuální snížení platu na určitou dobu.

Kvůli současným opatřením má finanční ztráty 82 % stavebních firem. Pro letošek očekávají zhoršení svého hospodářského výsledku v průměru o 26 %. Vzniklé finanční ztráty plánují z velké části vykrýt z vlastních rezerv, dvě třetiny plánují využít finanční zvýhodnění ze strany státu, pětina si chce vzít úvěr.

Pokud jde o výkony celého odvětví, ředitelé stavebních firem očekávají, že letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %. Ještě v polovině února firmy počítaly s růstem o 1,6 % letos a 0,8 % v příštím roce.

O něco pesimističtější jsou ve svých odhadech menší firmy s ročním obratem do 100 milionů korun a také firmy, které se zabývají především výstavbou dopravní infrastruktury. Menší firmy počítají letos s poklesem o 10,8 %, v příštím roce o 4,5 %.

Analytici přitom očekávají, že stavebnictví by mohlo být tahounem růstu ekonomiky ze současné krize.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.