Ilustrační FOTO - Haló noviny

Temelín může sloužit další desítky let

Tlaková nádoba reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín odpovídá bezpečnostním požadavkům. Vyplynulo to z kontrol, které v těchto dnech dokončili odborníci při plánované odstávce prvního bloku. Stav reaktoru tak umožňuje provoz elektrárny na další desítky let, informoval temelínský mluvčí Marek Sviták.

Elektrárna má za sebou polovinu plánované odstávky prvního bloku, jež začala 13. března a měla by trvat dva měsíce. Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu od 12. června.

Jak uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek, výměna reaktorové nádoby je těžko představitelná věc, proto energetici věnují jejich kontrolám tolik pozornosti. »Stav tlakové nádoby reaktoru je jedním z klíčových faktorů určujících životnost jaderných elektráren,« vysvětlil Zronek. K dalším důležitým oblastem patří stav bezpečnostních systémů nebo řídících systémů elektrárny, doplnil mluvčí.

Zařízení v hodnotě desítek milionů korun mapovalo devět dní stav tlakové nádoby reaktoru. Odborníci z firmy Škoda JS posuzovali pomocí ultrazvuku od začátku dubna celistvost a tloušťku materiálů tlakové nádoby. Pomocí kamer pak museli prozkoumat každý milimetr na ploše sto metrů čtverečních.

»Výsledky naplnily naše očekávání. Díky nim máme velmi podrobné a aktuální informace o stavu zařízení. Tlaková nádoba reaktoru je ve velmi dobrém stavu a umožňuje bezpečný provoz další desítky let,« shrnul ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Při kontrolách životnosti tlakových nádob temelínských reaktorů se prověřují stav vnitřního i vnějšího povrchu a materiálu, tloušťka základního materiálu nebo svarových spojů. Vzorky umožňují vyhodnotit vliv radioaktivního záření na materiál tlakové nádoby.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 4,5 TWh.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.