Ilustrační FOTO - Pixabay

Z izolace do karantény

Po měsících strávených na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v kazašské stepi bezpečně přistála dvojice amerických astronautů a jejich ruský kolega.

Návrat kabiny kosmické lodi Sojuz MS-15 na Zemi živě přenášel americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Američané Jessica Meirová a Andrew Morgan a Rus Oleg Skripočka dorazili z vesmíru v době, kdy se lidstvo potýká s pandemií nemoci COVID-19. Agentura DPA k tomu napsala, že ruská vesmírná agentura Roskomos vyloučila, že by se kvůli tomu měl jejich návrat odložit.

Všichni záchranáři a lékaři, kteří s nimi nyní přišli do styku, prošli testem na koronavirus a dostali speciální ochranné oblečení. Jejich kontakt s navrátilci byl co nejmenší. Zrušena byla i tradiční uvítací ceremonie ve městě Karaganda, místo níž byla trojice navrátilců převezena přímo do kazašského kosmodromu Bajkonur do ochranné karantény. Trojici astronautů přivítalo po přistání ve stepi asi 150 kilometrů jihovýchodně od města Džezkazganu jarní počasí. Návrat kabiny klesající na obřím padáku se obešel bez komplikací.

Meirová a Skripočka pobývali na ISS, vzdálené 400 kilometrů od Země, od loňského září. Morgan již od července téhož roku. Na ISS zůstala trojice kosmonautů. Před svým odletem předal Skripočka velení stanice svému kolegovi Christopheru Cassidymu. Americký astronaut dorazil na ISS spolu se dvěma Rusy, Anatolijem Ivanišinem a Ivanem Vagnerem teprve minulý týden. Před startem ze Země musela trojice v obavě z možnosti nákazy koronavirem strávit několik týdnů v karanténě.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.