Do práce se chudí Indové mají oficiálně vrátit až v pondělí, ve skutečnosti začali pracovat hned po vládním rozhodnutí, jednak aby si vydělali na živobytí a jejich rodiny se najedly, jednak proto, že ve městech jsou potřeba základní potraviny, začíná se jich nedostávat. Úřady proto návrat do práce tolerují. Na snímku obnovené nakládání pytlů s rýží na nádraží v indickém Jammu. Ilustrační FOTO - Pixabay

Polovina Indů smí do práce

Indie oficiálně od pondělka ve venkovských oblastech znovu umožní vykonávání zemědělských prací a stavbu silnic a budov, která byla přerušena kvůli šíření koronaviru.

To by mělo vrátit práci milionům dělníků, kteří se po vyhlášení zákazu vycházení ocitli v zoufalé situaci a nedokážou uživit své rodiny. Informoval o tom zpravodajský server BBC News, podle nějž v zemědělství pracuje 50 % Indů.

Přísná karanténní opatření se zákazem vycházení platí v Indii od 25. března. Premiér Naréndra Módí zákaz v úterý prodloužil až do 3. května, což vyvolalo protesty tisíců migračních dělníků. Ti při demonstracích požadovali, aby jim úřady po ztrátě zaměstnání ve velkých městech umožnily návrat do rodných vesnic, kde mají zdarma ubytování a nyní i větší naději na obživu.

Podle středečního prohlášení vlády provoz vlaků, autobusů a další veřejné dopravy zatím obnoven nebude. Do práce se ale budou moci vrátit dělníci z čajových a kávových plantáží, jakož i pracovníci v mlékárenském průmyslu a dalších zemědělských odvětvích.

Kamiony, vlaky a letadla přepravující zboží budou znovu moci jezdit bez omezení, což by mělo pomoci obnovit dodávky zboží, které v posledních týdnech čekalo na hranicích mezi indickými státy. V zemi právě skončila zimní sklizeň a nyní je klíčové dostat zemědělské produkty z venkova do měst, píše BBC.

Stavební práce, které jsou hlavním zdrojem příjmů námezdních dělníků, mají být rovněž obnoveny, ale za přísných preventivních opatření. Otevřeny budou znovu také banky a úřady pro rozdělování sociální podpory.

Podle vládní statistiky se koronavirem nakazilo více než 10 000 lidí a téměř 400 jich zemřelo. Ve srovnání s těžce postiženými západními zeměmi jako USA, Itálie či Španělsko nejsou čísla příliš vysoká, podle zdravotních expertů to může být ale i tím, že Indie provádí málo testů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-04-19 11:14
Jeden den pární a druhý nepární...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.